Mimari Yapılar Sonsuza Dek Yaşamamızı Sağlamaya Yardımcı Olabilir Mi?

Mimari yapıların sonsuz hayata ulaşmamızda katkısı olabilir mi? Mısırlılar böyle olduğuna inanıyordu – fakat bu dünyada değil, diğer yaşamımızda. Avangard sanatçılar Madeline Gins ve Arakawa, Bioscleave House’un yaşlanma sürecini durdurabileceğini veya değiştireceğini iddia ettiler ve East Hampton’daki bu dört yatak odalı ev artık satılık.

Gins ve Arakawa, Arawaka ve Gins’in 2002 yılında çıkardığı kitabı Architectural Body kitabında “bioscleave” diye bir terim kullandı ve bu terimi, binalardaki dinamik alan olarak tanımladılar.

Bu evin inişli çıkışlı beton zeminleri, 52 farklı renkte boyanmış duvarları ve düz çizgileri olmayan bir mutfağı bulunuyor. Evin her yerinde, bir yerlerinizi çarpmak istemiyorsanız dikkat etmeniz gereken kenarlar ve köşeler var. Buradaki amaç ise insanları dengeden uzak tutmak ve sürekli olarak çevrelerine dikkat etmelerini sağlamak. Sanatçıların iddiasına göre bu zorluk bağışıklık sistemini harekete geçirerek yaşlanma karşıtı bir etki yaratıyor. 2008’de New York Times’a “Hastaneleri bu şekilde inşa etmeliler.” dediler.

Bu konsept biraz vahşi görünse de, yapıların insan sağlığıyla ilişkili olduğu fikri yeni bir fikir değil. 1800’lerde kötü yaşam koşullarının ve şehirleri sarsan bulaşıcı hastalıkların arasındaki ilişkiyi düşünün. Temiz havanın ve rahatlatıcı bir ortamın hastaların iyileşmesine yardımcı olduğu düşünüldüğünden dolayı birçok akıl sağlığı hastanesi şehir merkezlerinin dışına inşa edildi. Tıbbi tesisler zaman içinde daha fazla antiseptik ve klinik hale gelmiş olsa da günümüzün mimarları, doğal ışık ve diğer organik özellikleri sağlık hizmetlerine dahil etmenin yollarını arıyorlar. 

60’lı yılların sonlarında evlenmiş olan Arawaka ve Gins, mimari şifa fikrinin sınırlarını zorladılar. Times’ın “yaşlanmayı ve sonuçlarını saf dışı bırakmak için” tasarlanmış olarak tanımladığı, Reversible Destiny adlı bir teori geliştirdiler. Bu ev ise bu radikal fikirleri test etmek için tasarlanan bir laboratuvardı.

Arawaka, Bansky doğmadan yıllar önce herkesi ve her şeyi kızdıran Fransız sanatçı Marcel Duchamp’ın öğrencisiydi. Peki Bioscleave House kavramsal sanat mı? Yoksa ölümü aldatmak için ciddi bir girişim mi? Alas, Gins ve Arawaka ne yazıkki ölümü aldatma konusunda başarılı olamadı. Arawaka 2010 yılında, Gins ise 2014 yılında hayata gözlerini yumdu. Fakat, mimari mirasları hala yaşıyor ve bu bir tanesi sizin olabilir. Sadece 1.495.000 dolara sonsuz yaşam.

Etiketler