Çinli Drone Üreticisi DJI, Çalışanları Tarafından Dolandırıldı

Dünyanın en büyük tüketici drone’u üreticisi DJI, Çin’deki çalışanlar arasında yaklaşık 148 milyon dolarlık zimmete geçirme ve dolandırıcılık olaylarının gerçekleştiğini açıkladı.

Çinli özel şirket, bu yolsuzluğun içsel bir soruşturma ile ortaya çıktığını söyledi. Bu soruşturmaya göre, bazı çalışanlar kişisel finansal kazançlar için ürünlerin parçalarının ve materyallerinin maliyetlerini şişirdi. Bu dolandırıcılıklar Çin’deki ürün, satış ve pazarlama ve Ar-Ge faaliyetleri boyunca yayıldı.

Çinli şirket 29 çalışanı kovdu ve 16 çalışanı için ise mahkemeye başvurdu. Soruşturma sürdüğü için bu sayı daha da artabilir. 

Olayların birçoğu, Çin’in en başarılı tüketici elektroniği startuplarından biri olan ve yeni drone sektörüne hakim olan DJI’deki iç kontrole ilişkin başarısızlığı gösteriyor. 2006’da kurulan şirket çok hızlı büyüdü ve çalışan sayısını 14.000’e çıkardı.

DJI “içsel kontrolleri güçlendirmek üzere adımlar attığını” ve “şirketin ahlaki ve iş yeri yönetimi politikaları ihlallerine ilişkin gizli ve anonim raporlarını göndermek üzere çalışanlar için yeni kanallar oluşturduğunu” söyledi.

Dolandırıcılığa ilişkin haberler, şirketin Çin’deki çalışanlarına soruşturmasının bir güncelleştirmesini içeren içsel bir e-posta göndermesinden sonra yayıldı.

DJI, “Çalışanlarımızı ahlaki açıdan en yüksek standartlarla değerlendiriyoruz ve ahlaki kurallarımızın herhangi bir ihlalini çok ciddiye alıyoruz.” dedi. Meseleyi ortaya çıkardıktan sonra, kötü aktörleri kovduğu ve emniyet görevlileri ile görüştüğü belirtildi. “Durumu incelemeye devam edeceğiz ve emniyet güçleri ile soruşturma sürecinde işbirliği içindeyiz.”

Etiketler