Araç Çağırma Şirketi Careem, Suudi ve Japon Yatırımcılardan 200 Milyon Dolarlık Fonunu Garantiye Aldı

Orta Doğulu taksi çağırma şirketi Careem, Suudi Arabistanlı milyarder Prens Alwaleed bin Talal’ın Kingdom Holding’inin de aralarında olduğu mevcut yatırımcılarından 200 milyon dolarlık yeni fon almayı garantiledi.

Uber Technologies’in bölgedeki ana rakibi olan Dubai merkezli Careem, bu sene Sudan gibi yeni pazarlara açıldı ve geçtiğimiz şubattan beri yemek teslimat hizmeti için denemeler yapıyor.

Careem yaptığı bir açıklamada, bu 200 milyonluk tutarın 500 milyon doları aşmasını beklediği bir finansman turunun ilk kapanışı olduğunu söyledi.

Careem, geneli mevcut yatırımcılardan gelen 200 milyon doların Suudi Arabistanlı Al Tayyar Group’u ve STV ile Japon e-ticaret şirketi Rakuten’i de içerdiğini söyledi.

En son finansmanı sağladıktan sonra Careem’in değerlemesinin ne olacağı belli değildi. Aralık 2016 itibarıyla yaklaşık 1 milyar dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor.

Reuters’ın mart ayında bildirdiğine göre Careem, yatırımcılardan aldığı fonu 500 milyon dolara çıkarmak için görüşmelerde bulundu.

2002 yılında kurulan Careem; Orta Doğu, Kuzey Afrika, Türkiye ve Pakistan’da 120’den fazla şehirde 30 milyon kayıtlı kullanıcıya sahip olduğunu söyledi.

Careem daha önce Alman otomobil üreticisi Daimler ve Çin’in en büyük taksi çağırma şirketi DiDi Chuxing’den finansman sağlamıştı.

Etiketler