Alibaba’nın Kurucu Ortağı Jack Ma Şirketten Ayrılmayı Planlıyor

Çin’in en zengin insanı olan Ma’nın serveti 40 milyar dolardan fazla.

South China Morning Post‘un haberine göre, Çin’in en başarılı işlerinden birinin en etkili aktörü olan Alibaba’nın kurucu ortağı Jack Ma, şirketten uzaklaşmayı planlıyor.

Ma, Morning Post’a verdiği bir röportajda, şirketin kıdemli yetkilileriyle on yıl önce tanıştığını ve Alibaba’nın kendisi olmadan ne yapacağını sorduğunu, bunun için şirket için gelecek nesil liderleri hazırlayacak bir sistem oluşturduğunu söyledi. Geçtiğimiz hafta, New York Times, Ma’nın hayırseverlik işlerine odaklanmak için emekli olacağını söyledi. Alibaba’nın sözcüsü, Times’ın haberinin “bağlamından kopuk ve yanlış olduğunu”, Ma’nın şirketin başındaki görevini sürdüreceğini ve “önemli bir zaman dilimi için geçiş planları sağlayacağını” söyledi.

53 yaşındaki Ma, Alibaba’yı 1999’da kurdu ve Çinli vatandaşların çevrimiçi ürünleri nasıl satın aldığınıı ve ödeme yaptığını belirleyen 420 milyar dolarlık bir işe dönüşmesine yardımcı oldu.

Genellikle Çin’in Amazon’u olarak görülen Alibaba, başlangıçta işletmeler arası çevrimiçi ticaretle başladı, ardından 2003’te Taobao’da hızlıca doğrudan müşteriye satış yapmaya başladı. Alibaba o zamandan beri dijital medyaya, bulut bilişime ve çeşitli başka endüstrilere genişledi ve çevrimiçi ödeme ürünü Alipay aracılığıyla günlük hizmet sağlayıcısı olarak yerini sağlamlaştırdı. Şirket aynı zamanda Çin’in Twitter benzeri sosyal medya platformu Weibo’nun hisselerinin büyük bölümüne sahip.

CEO pozisyonunu 2013’te David Zhang’a bırakan Ma, şimdi Alibaba’nın genel başkanı olarak çalışıyor ve Alipay’in yeniden markalaşmış hali ve Alibaba’nın finanasal hizmet alt birimi Ant Financial’ı yönetiyor. New York Times’ın haberine göre, Zhang muhtemelen Ma’nın görevlerinin mirasçısı. “Öğretmen Ma” olarak bilinen Ma, Çin’deki kendi neslinden emekliye ayrılan ilk milyarder iş insanlarından biri olsa da, hayır işlerine odaklanan Jack Ma Foundation, Çin’in kırsal bölgelerindeki vatandaşlarının eğitimine destek olmaya odaklanıyor.

Etiketler