Bu Japon Kuaför Salonu Stilistlere Ortak Çalışma Alanı Sunuyor

Paylaşım ekonomisinin ve bağımsız işgücünün (freelance workforce) artmasıyla, ortak çalışma kentsel yaşamın olağan bir özelliği haline geldi. WeWork alanları ve rakipleri, gayrimenkulün pahalı olduğu ve serbest çalışanların özel bir ofise sahip olamadığı büyük şehirleri dolduruyor. Daha düşük fiyatlar karşılığında paylaşılan alanların kullanımı fikri, birçok endüstride yerini almayı başardı (örneğin, ortak yaşam ve ortak perakendecilik). Şimdi ise bir yenisi ortaya çıkıyor – ortak kuaför.

Ortak çalışma trendinin en son eseri, kariyerlerine yeni başlayan stilistlerin kabin ve şampuan standları kiralayabileceği Go Today Shaire Salon isimli Tokyo’daki bir güzellik salonunda ortaya çıktı. Aksi halde, bağımsız çalışmak isteyen sektöre yeni girmiş kişiler genellikle başkasının salonunda bir sandalye kiralıyorlar, sıklıkla salon sahibinin programına göre çalışıyorlar ve onlara kazançlarından pay ödüyorlar. Fakat Shaire Salon müşterilere kendi zamanlarında rezervasyon yapma özgürlüğü veriyor ve söylenenlere göre başka bir salonun sandalyesini kiralamaktan daha ucuza mal oluyor. Saçlarını yaptırmak isteyen insanlar için ise çevrimiçi randevu almak oldukça kolay. Seçenekler arasında ise 30 farklı stilist bulunuyor.

Japon tasarım şirketi Canoma tarafından tasarlanan Shaire Salon’un yeri, “Güçlendirme” ve “Özgürlük” gibi isimleri olan (ortak çalışma salonunun yararlarını orada çalışan stilistlere hatırlatmak için) 12 yarı özel istasyondan oluşmakta. Tasarımı yöneten mimar Shinsuke Yokoyama, “Materyallerimizin dokusunu, kullandığımız öğelerin şeklini, rengini ve boyutunu tekrar tekrar inceleyerek ve bu özellikleri ile alanı sağlayarak, bu salonu bilinçli bir şekilde serbest çalışan olmanın avantajlı yönlerini tamamlayan bir yer olarak tasarladık.” diyor.

Her standın duvarları kısmen ahşap, şeffaf cam ve opak camdan oluşuyor ve tüm alanı daha açıkmış gibi hissettirirken, müşterilere gereken mahremiyeti sağlıyor. Boyutları, Canoma’nın ekipmanlarıyla çalışan birkaç erkek ve kadın stilist hakkındaki gözlemlerine dayanmakta. Stil standlarının ötesinde 6 şampuan istasyonu, birkaç makyaj istasyonu ve stilistlere özel bir alan bulunuyor.

Shaire Salon, bu yazın başında Tokyo’da açıldı ve Frame dergisine göre satışlar beklentilerin üzerinde. Salon, Japonya’da daha fazla yer açmayı planlıyor.

Etiketler