Komşular Arası Eşya Paylaşımını Sağlayan Döngüsel Ekonomi Platformu Peerby

Hollandalı girişim Peerby, komşuların ev eşyalarını ödünç almalarını ve vermelerini sağlayan bir paylaşım platformu oluşturmak amacıyla kuruldu. Şirket, geleneksel ticaretten daha verimli ve sürdürülebilir bir paylaşım ekonomisi yaratmayı hedefliyor. Peerby, insanların ihtiyaç duyduğu şeyleri birbirlerinden ödünç almalarını kolaylaştırarak israfı ve tüketimi azaltırken aynı zamanda daha güçlü topluluklar inşa ediyor.

Platform, komşuların müzik aletleri ve bebek ürünlerinden evcil hayvan taşıma eşyalarına ve kamp ekipmanlarına kadar her şeyi paylaşmasını sağlıyor. Eşyaları ödünç almak için kullanıcılar, yakınlarındaki bir ürünü aratıyor. Daha sonra, her iki taraf için de uygun bir teslim alma zamanı ayarlamak için ödünç verenle bağlantı kurmadan önce profillerini doğrulamaları gerekiyor. Ödünç alan eşyayı kullanıyor ve ödünç verenle önceden kararlaştırılan bir zamanda geri getiriyor. Peerby, eşyaları hasara veya kaybolmaya karşı garantiliyor. Şimdiye kadar şirket, hizmetlerinin, toplulukların 42 milyon kilogram karbondioksit ve 833.000 kilogram atık tasarrufu yapmasına yardımcı olduğunu iddia ediyor.

Şirket, Toronto merkezli teknoloji ve etki fonu Loyal liderliğindeki bir finansman turunda 2,3 milyon euro yatırım aldı. Hollandalı etki yatırımcısı Shamrock Ventures ve yüzlerce kitle fonlayıcısından da hibe topladı. 

Bu son nakit girişiyle Peerby, uluslararası erişimini genişletmeden önce orta ölçekli Hollanda şehirlerinde büyümeyi planlıyor. Platform ayrıca, her dört haneden birinin platform üyesi olduğu memleketi Amsterdam’dakiyle aynı paylaşım düzeyine ulaşmayı hedefliyor. 

Peerby’nin kurucusu ve CEO’su Daan Weddepohl, “Üyelerden, kitle fonlayıcılarından ve profesyonel yatırımcılardan gelen destek, herkesin günümüzün hiper tüketimine bir alternatif için istekli olduğunu doğruluyor. Her zaman sosyal ve ekolojik etkimiz oldu ve asıl zorluk finansal olarak sürdürülebilir olmaktı. Artık kârlılığı elde ettiğimize göre, mahalle paylaşımını ana akım haline getirmenin zamanı geldi.” dedi.

Etiketler