2,7 Milyon Startupı İçeren Bir Araştırma, Bir İş Başlatmanın İdeal Yaşını Buldu ve Düşündüğünüz Gibi Genç Bir Yaş Değil

Eğer 30’larınızda veya 40’larınızda (hatta 50’lerinizde) iseniz ve geleneksel bilgeliğe inanıyorsanız, girişimcilik trenini kaçırdığınızı ve kendi işinize başlamanız için çok geç olduğunu düşünebilirsiniz.

Yanlış: Nüfus Sayımı İdaresi ve iki MIT profesörünün yürüttüğü yeni bir çalışma, teknoloji sektöründe bile genellikle en başarılı girişimcilerin orta yaşlı kişiler olduğunu ortaya koydu. Araştırmacılar, 2007 ve 2014 yılları arasında en az bir çalışanı işe almış 2,7 milyon şirket kurucusunun bir listesini hazırladı. Ortalama startup kurucusunun başarılı teknoloji şirketlerini kurma yaşı 45’ti.

Genel olarak 50 yaşında bir girişimcinin son derece başarılı bir şirket kurması 30 yaşındaki bir girişimciye göre iki kat daha olası. 

Hala ikna olmadınız mı? Şu istatistiklere bir göz atın:

50 yaşındaki bir startup kurucusunun, başarılı bir startup kurması 30 yaşındaki bir kurucudan 2.2 kat daha olasıdır.

40 yaşındaki bir startup kurucusunun, başarılı bir startup kurması 25 yaşındaki bir kurucudan 2.1 kat daha olasıdır.

50 yaşındaki bir startup kurucusunun, başarılı bir startup kurması 25 yaşındaki bir kurucudan 2.8 kat daha olasıdır.

Ve gerçekten eğlenceli bir istatistik istiyorsanız:

60 yaşındaki bir startup kurucusunun, başarılı bir startup kurması 30 yaşındaki bir kurucudan 3 kat daha olasıdır- ve tüm şirketlerin en iyi %0.1’i arasına giren bir startup kurması 1.7 kat daha olasıdır.

Neden?

Birçok sebep var ama kilit bir unsur, fikirler ve uygulama arasındaki fark.

Fikirler harika fakat uygulama her şeydir. Bu, strateji için de böyle: Strateji önemli fakat taktikler – gerçekte yaptığınız- şirketin büyümesine yardımcı olan şeydir.

Sınırlı deneyiminiz olduğunda uygulamak çok daha zordur. Sınırlı deneyiminiz olduğunda sağlam bir strateji geliştirmek çok daha zordur. Sınırlı deneyiminiz olduğunda akıllıca planlanmış kararlar vermek -özellikle her gün birçok karar vermeniz gerektiğinde- çok daha zordur.

Şu şekilde düşünün: İnsanlar, “Ne bilmediğini bilmelisin.” demeyi severler. Bilmediğiniz şeylerin sayısını azaltmanın -ve iyi ve kötü yaptığınız şeylerin makul bir kavrayışına sahip olmanızın- tek yolu, deneyim kazanmaktır.

Özellikle bu liderlik deneyimi söz konusu olduğunda doğrudur.

O zaman, eğer 40’larınızdaysanız ve bir iş kurmak istiyorsanız, bunu yapın. Eğer 50’lerinizdeyseniz, yapın. Eğer 60’larınızdaysanız, yapın.

Başarılı girişimciler sizde olmayan aklınızın almayacağı girişimci şeylerine (fikirler, yetenek, motivasyon, beceriler, yaratıcılık) sahip değiller.

Her girişimci bir noktada aynaya bakıp “Birçok insan başarılı oldu… O zaman ben de olacağım.” dedi.

Kendinize inanın – özellikle sıkı çalışmaya ve sabırlı olmaya istekliyseniz.

Bilim deneyiminizin, becerilerinizin, bağlantılarınızın, uzmanlığınızın ve evet yaşınızın sizin tarafınızda olduğunu kanıtlıyor.

Bunların hepsini kendiniz için çalıştırmaya başlayın.

Başkası için değil.

Etiketler