Ambalajsız Ürünler Satan Bu Mağaza Ürün Bilgileri Sağlamak İçin Artırılmış Gerçeklik Kullanıyor

Bir perakende satış mağazası, müşterilerin artırılmış gerçeklik (augmented reality) kullanarak ürün hakkında bilgi alabilecekleri bir tanıma uygulaması olan ambalajsız ürünleri piyasaya sürdü.

Perakende ambalajlarının sebep olduğu plastik atıklar büyük bir sorun. Atılan plastikler geçtikleri uzun yollarının sonunda denizlere ulaşıyor ve denizdeki vahşi hayata zarar veriyor. Okyanusları temizlemek ve plastiği işlevsel ve dayanıklı ürünlere dönüştürmek için sarf edilen çabaları görüyoruz. Bunlara ek olarak Lush, plastik atıkların en büyük kaynaklarından birini hedef alıyor: kozmetik ambalajları.

İngiltere merkezli kozmetik perakendecisi, plastik kullanımını azaltmak için başlattığı “çıplak” girişimin bir parçası olarak bir görüntü tanıma uygulaması geliştirdi. Lush Lens adı verilen uygulama, Lush’ın Milano’daki yeni mağazasının ana unsurlarından biri. Milano’daki bu mağaza, tamamıyla paketsiz ürünleri içerek. Lush’ın ar-ge ekibi, plastik atıkların deniz kaplumbağalarının yaşam alanını nasıl etkilediği konusundaki bilinci artırmak amacıyla, suyun içinde agar “plastik” salan deniz kaplumbağası şekliden banyo bombasını da içeren çeşitli şampuanlar ve kozmetik ürünleri üretti.

Ürünler, ambalaj ihtiyacını ortadan kaldırmak için özel olarak tasarlandı. Ancak ambalajı ortadan kaldırınca, ürün hakkındaki bilgi alınabilecek önemli bir kaynak da yok olmuş oluyor. Lush, mağaza içinde uygulamanın yüklü olduğu akıllı cihazlar sağlamak için Fairphone ile işbirliği yapıyor. Müşteriler, cihazın kamerasını ilgilendikleri ürüne tutuyor, yazılım ürünü tanıyor ve artırılmış gerçeklik kullanarak ürün hakkında bir bilgi sayfası gösteriyor.

Lush Lens Google’ın açık kaynak modlu makine öğrenme arayüzü olan Tensorflow ile destekleniyor. Lush, Milano’daki ilk mağazayı takiben haziran ayı boyunca birçok çeşitli “çıplak” girişimlerin yanında Lush Lens’i küresel olarak piyasaya sürmeyi planlıyor.

İngiltere’de açılan bir sıfır-atık konsept mağazasını ve içeceklerde tek kullanımlık plastik pipetlerin yerini alabilecek deniz yosunlu yenilebilir pipetleri gördük. Başka hangi yollarla plastik atık miktarında azalma görebiliriz?

Etiketler