IKEA Artık Resmi Olarak Yalnızca Bir Mobilya Markası Değil

IKEA size her şeyi satabilmek için Adidas, Lego ve Sonos’la işbirliği yapacak.

Neler planlıyorsun IKEA? İsveçli mobilya markası, İsveç’in Älmhult şehrinde düzenlenen 2018 Demokrasi Tasarım Günleri kapsamında bazı ikonik markaları ve tasarımcıları içeren şaşırtıcı derecede uzun bir partnerlik listesi açıkladı. IKEA’nın yeni koleksiyonu, mobilyaları müşterinin topladığı ve köfte sattığı daha önceki işlerin ötesine gitmeyi planladığını gösteriyor. IKEA, artık ekonomik fiyatlarda ve iyi tasarlanmış her şey markası haline gelmek istiyor.

İşbirliği yapılan markaların listesi Adidas ve Lego gibi uzun süredir faaliyet gösteren şirketlerin yanı sıra Sonos gibi görece olarak daha yeni kurulmuş şirketleri de içeriyor. Bunun yanında, oldukça farklı sanatçı ve tasarımcılarla yapılan partnerlikler de var. Örneğin, Danimarkalı sanatçı Olafur Eliasson, moda tasarımcısı Virgil Abloh (ve Abloh’un fantastik IKEA fişi formundaki kilimi), Solange destekli kültürel merkez Saint Heron, parfüm (!!!) yapımcısı Ben Gorham ve seramik sanatçısı Per B Sundberg partnerlik kurulanların yalnızca birkaçı.

Bu projelerin bir çoğunun sonuçlarının ne olcağını görmek için beklememiz gerekiyor. Ancak IKEA bize şimdiden birkaç ipucu veriyor: IKEA, Eliasson’un Little Sun’ından ayrıl bir şirketle çalışarak elektriğe erişimi olmayan topluluklar için solar ürünler üretecek. Şirket, yaptığı bir açıklamada Saint Heron’la çalışarak “mimari, tasarım, sanat ve müzik arasındaki yaratıcı alanı ve bunların insanların evlerinde ne şekillerde bir araya gelebileceğini” keşfetmek istediğini söyledi. Bunların yanında daha kafa karıştırıcı ortaklıklar da var: Örneğin, Area Academy isimli, e spor alanında eğitimi hedefleyen bir şirket ve kişiye özel protez yaratmak için 3D yazıcı kullanan Unyq.


IKEA bir süredir iş modeline rötuşlar yapıyor ve iş modelini genişletiyor. Şirket, yakın bir zamanda evcil hayvanlar için üretilmiş mobilyalar sunmuştu ve müşterilerin IKEA’dan aldıkları mobilyaları kurması için Task Rabbit isimli startupı satın aldı. Şirket bunların yanında, müşterilerin karar verme, satın alma ve birleştirme süreçlerini kolaylaştırmak için artırılmış gerçeklik uygulamaları yarattı. Daha fazla ev ve yaşam tarzı ürünleriyle işlerini genişletmek ve iyi tasarlanmış ürünleri satın alacağınız tek yer olmak isteyen IKEA için Sonos ses sistemleri veya sınırlı sayıda üretilen el yapımı ürünler satmak mantıklı görünüyor. 3D basım şirketi Unyq ile kurulan şaşırtıcı partnerlik bile, size kişiselleştirilmiş seri üretim İsveç mobilyaları sunmak için sarf edilen çabalardan biri olarak görülebilir.

Uzun lafın kısası, IKEA’nın son açıklaması, şirketin alışık olduğumuz işlerinin ötesine gitmeyi planladığını gösteriyor. Bazı ortaklıkların açıklanması için beklememiz gerekse de, telaffuz edemediğimiz koleksiyonların tam listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Föremål: IKEA’ya göre, Per B Sundberg ile birlikte üretilen Föremål koleksiyonu, IKEA’nın minimalist yaklaşımının 180 derece zıttı. “Maksimalist” koleksiyon olarak adlandırılan bu seri, şirketin son derece İsveçli olduğunu iddia ettiği kafa tası şeklinde vazolar ve köpek biçimli mumluklar içeriyor. Bergman’a sorun.

Överallt: Bunlar, önümüzdeki ilkbahar itibariyle sınırlı bir süre için ABD’de satışa sunulacak “modern şehir ritüelleri”nden esinlenen mobilyalar üretmek için IKEA’nın yedi farklı Afrika ülkesinden toplamda 10 tasarımcıyla yaptığı işbirliklerinin ürünü.

Art rugs: Abloh’un muhteşem IKEA fişi biçimindeki halısı sizi mutlu etmedi mi? Şirket başka yedi tasarımcıyla daha halı ve örtü tasarlamaları için anlaştı. Sınırlı sayıda olacak bu ürünler, 2019’dan itibaren ABD’de satışa sunulacak. Evet, IKEA artık gerçekten sanat satıyor.

Annanstans: Sınırlı sayıda üretilecek daha fazla el yapımı materyal, IKEA’nın söylediğine göre “iş yaratmak için tasarlandı.” İsveçli tekstil tasarımcısı Martin Bergström’le ve Hindistan, Romanya ve Tayland’ın kırsal kesimlerindeki zanaatkarlarla yapılan partnerlikler sonucu üretilen koleksiyon, 2019’da sınırlı bir zaman için ABD’de satışa sunulacak.

Frekvens: Bu Bluetooth’lu ses ve ışık ürünleri, Japon ses markası Teenage Engineering’le yapılan işbirliğinin Red Dot Ödülü kazanan bir sonucu. Görünen o ki, bu ürünler “hazırlıksız yapılacak bir partiyi daha da kolay hale getirmek için” tasarlandı. Listedeki diğer ürünler gibi, bunlar da 2019 ilkbaharından itibaren yalnızca sınırlı bir süre için satışa sunulacak.

Fönyad: Colette’in kurucusu Sarah Andelman ve illüstratör Craig Redman tarafından üretilen ve öğrenciler için tasarlanan defterler, masa ışıklandırmaları, tabureler, pedallı çöp kovaları ve halılar, 2019’un yazında ABD’ye ulaşacak.

Markerad: Moda tasarımcısı ve Off-White kurucusu Virgil Abloh’la yapılan bu işbirliği dikkat çekici birkaç mobilya parçasının üretilmesini sağladı. Aralarında IKEA fişi formundaki halı da bulunan ürünler,  2019’un sonbaharında ABD’deki IKEA mağazalarına varmış olacak.

Symfonisk: Bir ağa bağlı olan bu hoparlör, Sonos ve IKEA’nın partnerliklerinin bir başlangıcı. Symfonisk, cep telefonunuzu, bilgisayarınızı ya da tabletinizi birbirine bağlayıp kablosuz bir şekilde ses yayını yapabilmenizi sağlıyor. IKEA, Symfonisk’in 2019’da ABD’deki mağazalara gelecek ses ekipmanları listesindeki ilk ürün olduğunu söylüyor.

Osynlig: Parfüm tasarımcısı Ben Gorham sayesinde, evinizde artık yalnızca IKEA mobilyaları değil, IKEA kokusu da olacak. Kokunun en güçlü hafıza tetikleyicisi olması nedeniyle, bu ürünlerin alışveriş konusundaki kaygınızı eve taşımamasını umuyoruz.

Rumtid: Burası işlerin çılgın bir seviyeye ulaştığı nokta. Geçtiğimiz yıl, Co.Design, IKEA’nın küçük alanlardaki hayatı gözlemlemek için Utah çölünde kurulan Mars simulatöründe üç gün geçirmeleri için beş kişilik bir ekip kurduğu haberini vermişti. IKEA’nın Rudmit koleksiyonunun sonuçları “sırasıyla Zaman, Küçük alan, Su ve Hava konseptleriyle, dört farklı şekilde halka sunulacak.” Koleksiyon, minik bitki kuluçkası gibi küçük ev aksesuarlarını ve hava temizleyicilerini içeriyor. Bu ürünler Elon Musk’ın Mars’a yapacağı ilk seferle hemen hemen aynı zamanda, 2020’de satışa sunulacak.

İşte böyle. Modadan oyuncaklara, evcil hayvan eşyalarından artırılmış gerçeklik uygulamalarına, e-spordan mekanizmalarından ses ekipmanlarına evlerimizde IKEA’nın el atmadığı herhangi bir yer kaldı mı? Eksik olan şey televizyonlar ve akıllı telefonlar. Görünen o ki IKEA, kişisel yaşamınızda kullandığınız her şeyi size satmak istiyor.

Etiketler