Levi Strauss & Co; Jean’in Tasarımı, Yapımı ve Satışının Geleceğini Yeniden Tanımlayan Dijital Platformunu Duyurdu

Levi Strauss & Co. (LS & Co.) F.L.X. (future-led execution) Projesi’ni açıkladı. Denim dönemini dijital çağa geçiren yeni bir işletim modeli olan F.L.X Projesi, blue jean’in yaratıcısı Levi’s tarafından geliştirildi. Denimin tasarımını ve geliştirilmesini sayısallaştıran ve benzersiz bir ölçekte duyarlı ve sürdürülebilir bir tedarik zincirini mümkün kılan yeni proje, manuel teknikleri değiştirerek ve jean bitirme işlemini otomatikleştirerek, ürünlerin piyasaya sürülme süresini kısaltıyor ve binlerce kimyasal formülasyonu ortadan kaldırabiliyor.

Levi Strauss & Co’nun başkanı ve CEO’su Chip Bergh, “Bu projeyle, iki temel sektör sorununu çözmeyi; değişen tüketici trendlerine hızlı bir şekilde yanıt verebilmeyi ve üretim sürecini daha sürdürülebilir hale getirmeyi amaçlıyoruz. Tüketicilerimizin bizden beklediği özgünlüğünden ödün vermeden hem çevikliği hem de sürdürülebilirliği ele alıyoruz” dedi.

Bu gelişme Levi’s’ın özellikle şunları yapmasını sağlıyor:

Zaman alan, yoğun emek isteyen ve kimyasallara dayanan el işçiliği sürecini otomatikleştiriyor: Giyim endüstrisi, 30 yıldan uzun bir süredir, denim üzerinde yıpranmış, solmuş tasarım öğelerini vurgulamak için el işçiliğini kullandı. Lazerlerin yeni yöntemlerle kullanılmasıyla, bitirme işlemlerinin zamanı önemli ölçüde azalıyor.

“Fotoğraf gerçekliğinde” bitmiş kıyafetleri dijital olarak oluşturuyor: LS & Co. tasarımcıları, son tasarım ve geliştirme sürecini dijitalleştirerek, devrim yaratan yeni bir görüntüleme aracıyla tasarımları hayata geçirebiliyor. LS & Co. tarafından geliştirilen bu gelişmiş görüntüleme tekniği, bitirme işlemlerinin tasarımını ve geliştirme süresini yarıya indiriyor (aylar ila haftalar ve bazen günler) ve dijital dosyalar doğrudan tedarikçiye gönderilebiliyor ve hızlı bir şekilde seri üretime ölçeklenebiliyor.

İsteğe bağlı ve yerel üretim özelliklerinden yararlanıyor: LS & Co. bazı durumlarda, altı aydan daha uzun bir sürede, haftalar veya günler gibi hızlı bir şekilde kendi teslim sürelerini kısaltabiliyor.

Tedarik zincirinden binlerce kimyasal formülasyonu ortadan kaldırıyor: LS & Co. Bitirme üretim işleminde kullanılan toplam kimyasal formülasyon sayısını binlerce düzineden birkaç düzineye indirmeyi planlıyor. Bu gelişme, şirketin 2020 yılına kadar tehlikeli kimyasalları sıfırlama konusundaki kararlılığında ve daha sürdürülebilir kıyafetlere öncülük etme hedefinde önemli bir adım.

LS & Co. yeni modeli stratejik tedarikçileri ile birlikte başlattı ve bazı önemli müşterilerini bilgilendirmeye başladı. Levi’s’ın perakende ortaklarına sağlanan faydalar arasında çekirdek yenileme sürecini daha etkin bir şekilde yönetmek, mevsimsel eğilimlere daha büyük bir çeviklikle cevap vermek ve tüketiciler için daha büyük fırsatlar yaratmak bulunuyor.

Nordstrom Inc.’den Paige Thomas, “Doğru zamanda doğru ürünlere sahip olmamızın yanı sıra müşterilerimizin gelişen ihtiyaçlarına hızlı bir şekilde cevap verilebilmesinin sağlanması, sektör olarak karşı karşıya olduğumuz en büyük zorluklar arasında yer alıyor. Levi’s, hazır giyim sektörünün geleceğine, kaliteden ödün vermeden, sürdürülebilirliği geliştirme anlamında katkıda bulunuyor. Bunun bir parçası olmaktan heyecan duyuyoruz” dedi.

Bu yeni dijital platformun kullanıma sunulması, 2020 yılında tamamen ölçeklendirilmesi hedefiyle zaman içinde aşamalı bir şekilde gerçekleştirilecek.

Levi Strauss & Co. Kıdemli Tedarik Başkan Yardımcısı ve Baş Tedarik Zinciri Sorumlusu Liz O’Neill, “Bu yeni modelle, özgün ve ikonik ürünlerimizi son derece duyarlı ve sorumlu bir şekilde sunabiliyoruz. Süreçteki önemli adımlar artık dijitale yoğunlaşıyor, zaman ve israfı ortadan kaldırıyor” dedi.

F.L.X Projesi, LS & Co.’nun Eureka İnovasyon Laboratuvarı’nda, giyim endüstrisinde tüketici ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak için devrim yaratan tasarımcılar, geliştiriciler, kimyagerler ve mühendislerden oluşan bir ekip tarafından geliştirildi. Ekipteki LS & Co. üyeleri, yazılım geliştirme ve lazer operasyonlarında yeniden eğitildi.

LS & Co. dijital anlamda etkinleştirilmiş tasarım ve geliştirmenin avantajlarından yararlanmak için, kumaş ve konfeksiyon alanlarındaki eko-verimli çözümler konusunda lider olan ve uzun süredir birlikte çalıştığı Jeanologia ile işbirliği yapıyor. Jeanologia, 1993’ten bu yana, ozon, lazer ve e-flow sistemleri gibi teknolojiler sunarak sürdürülebilir giyim üretimi geliştirmeyi hedefliyor. Şirketin ölçeklenebilirlik konusundaki benzer görüşü, LS & Co.’nun uçtan uca, dönüştürücü vizyonunu destekleme açısından oldukça önem taşıyor.

Etiketler