Dünyanın İlk Plastiksiz Market Reyonu Amsterdam’da Açılıyor

Amsterdam, uzun zamandır yaratıcı fikirlerin bayraktarlığını yapıyor. Dünyanın ilk borsası 1602’de Amsterdam’da kuruldu, 2016’da dünyanın ilk şoförsüz yolcu taşıtı Amsterdam’da test edildi. Şimdi, İngiliz çevreci grup A Plastic Planet ve Hollandalı süpermarket zinciri Ekoplaza, tamamen plastikten arındırılmış market reyonları oluşturmak için bir araya geliyor. Ekoplaza LAB, şehrin Oud-West mahallesinde bulunan Jan Pieter Heijestraat’ta bulunan 60 metre karelik bir mağaza.

Reyonda plastik eşya ve mekanizmalar yerine, başka mağazalardan istenen abajurları, metal ve tahta raflar ve karton etiketleri kullanıyor. En önemlisi, markette satılan neredeyse 700 ürün, cam veya doğada tamamen çözünebilen biyomateryaller gibi, plastik içermeyen malzemelerle paketleniyor. Pilot mağazada; et, süt, mercimek, meyve ve sebze gibi çeşitli ürünler bulunuyor. The Hauge’da açılması beklenen ikinci mağazanın açılışı bu yıl Haziran ayında yapılacak. Ekoplaza, kısa bir süre içinde plastiksiz reyonları 74 mağazasında hayata geçirmek istiyor.

Bu yeni perakende mağazası, tüketicilere alışverişte plastik kullanımının zorunlu olmadığını gösterebilmeyi umuyor. A Plastic Planet’in kurucularından Sian Sutherland’a göre, “Yıllardır tüketicilere yiyecek içecek ticaretinde plastik kullanılmadan yapılamayacağı yalanı satıldı ve plastiksiz reyonlar bu yalanları geçersiz kılıyor”. Paketleme konusunda %40 oranında plastiğin kullanıldığı perakende sektöründe, plastiksiz meyve-sebze marketleri ticari anlamda da mantıklı olabilir. Ekoplaza baş yöneticisi Erik Does, “Müşterilerimizin kalın plastiklerle defalarca kaplanan ürünlerden bıktıklarını biliyoruz.” dedi. Ekoplaza’nın bu yeni girişimi, çevre dostu paketleme konusunda geliştirilen ve yeniden kullanılabilen akıllı kahve bardaklarından yenilebilen yiyecek kaplarına kadar uzanan yenilikçi fikirlerden biri.

Etiketler