Online Süpermarket Dizzie Ürünleri Yeniden Kullanılabilir Kaplarda Teslim Ediyor

Kapalı döngü teslimat sistemi (closed-loop delivery system) tek kullanımlık ambalajları ortadan kaldırıyor.

Tek kullanımlık plastik ambalajları azaltmanın en basit yolu, bu ambalajlar içinde hiçbir şey satın almamaktır. Birleşik Krallık’taki online süpermarket Dizzie, çoğu marketin ürettiği zararlı atık yığınlarını ortadan kaldıran kapalı döngü bir teslimat sistemi geliştirdi. Tahıl ürünleri ile temizlik ve kişisel bakım ürünleri fosil yakıt içermeyen yeniden kullanılabilir kaplarda teslim ediliyor. Tüketiciler ürünleri kendi kaplarına boşaltabiliyor ya da doğrudan Dizzie’nin kabından kullanabiliyor. Dizzie, bir sonraki sipariş teslim edildiğinde ise boş kapları geri alıyor.

Tasarım stüdyosu Blond, kapları kullanılmış yemek yağlarından ve kâğıt yapım sürecinden çıkan odun hamuru atıklarından üretiyor. En yüksek gıda güvenliği standartlarına göre 100 defadan fazla temizlenebilecek kadar sağlam olan kaplar üç farklı boyutta üretiliyor ve her bir boyut, ölçüm ve depolamayı kolaylaştırmak için diğerlerinden üçte bir oranında farklı.

Dizzie, mümkün olan her yerde karbon nötr teslimat şirketleriyle çalışıyor ve elektrikli araçlar kullanıyor. Müşteriler, Dizzie’den ne sıklıkta alışveriş yaptıklarına bağlı olarak teslimat ücretlerini yılda bir kez, aylık veya tek seferlik olarak ödemeyi seçebiliyor. Şirket kısa bir süre önce, tüketicilerin yeniden doldurulabilir kaplar kullanmasıyla birlikte bir milyondan fazla plastik ambalajın çöp sahasına girişini önlemesini kutladı.

Talep üzerine üretim yaklaşımı, ürünleri yeniden doldurma yaklaşımıyla birleştiğinde şirketlerin atıkları minimum düzeyde tutmasına yardımcı oluyor. 

Etiketler