İsveç’ten Çıkan Yaratıcı Bir Girişim Hövding, Hava Yastıklı Bisiklet Kaskı Üretiyor

Bu yazı AvivaSA Dijital Garaj‘ın katkıları ile yayınlanmıştır. 

İsveç’te 15 yaşından küçük çocukların bisiklet kaskı kullanmasını zorunlu hale getiren yasanın çıktığı 2005 yılında yeni bir bisiklet kaskı fikri doğdu. Bu yasa, bisiklet kasklarının yetişkinler için de zorunlu hale getirilip getirilmemesi tartışmasını tetikledi. Endüstriyel Tasarım öğrencisi olan Anna Haupt ve Terese Alstin, zorunlu olup olmamasından bağımsız olarak insanların gerçekten giymekten mutluluk duyacağı bir bisiklet kaskı geliştirmelerinin mümkün olup olmadığını merak ettiler. Böylece, iki kadının yüksek lisans tezleri hava yastığı kask konsepti ile sonuçlandı.

Ortaya çıktığı günden itibaren bu hava yastığı kask yenilikçi tasarımı ile çok dikkat çekti. 2006 yılında Hövding, genç girişimcilerin fikirlerini sürdürülebilir bir iş planına dönüştürdüğü Venture Cup yarışmasını kazandı. Aynı yıl, Hövding Sweeden AB kuruldu. Hövding’i bir konseptten, onaylanmış ve lisanslı bir ürüne dönüştürmek yedi yıl sürdü. Bugün ise 60.000’den fazla Hövding satılmış durumda.

Hövding’in benzersiz hava yastığı sistemi baş yaralanmalarına karşı üstün bir koruma sunmakta. 2016 yılında Stanford Üniversitesi’nde yapılan testlere göre Hövding, geleneksel bisiklet kasklarına kıyasla sekiz kat daha iyi koruma sağlıyor.

’Bu şekilde bir hava yastığı tasarlamak imkansız.’ ‘Bir bisikletçinin hareketlerini anlamak ve kazaları tespit etmek imkansız.’ ‘Bir hava yastığı kaskını onaylatıp lisanslamak imkansız.’ Hep bunları duydular; insanlar, yaptıkları şeylerin çoğununun imkansız olduğunu söyledi. Fakat onlar, sürekli olarak imkansızı başararak birçok küresel patentle sonuçlanan hava yastığı kask teknolojisinde benzersiz bir uzmanlık kazandılar.

Yıllar içinde Hövding, çok iyi fikirleri olan iki kişiden, geliştirme ve üretimden pazarlama ve satışa kadar her şeyi yöneten, NASDAQ’a (National Association of Securities Dealers Automated Quotations) kayıtlı bir şirket haline geldi. Şimdi Hövding, imkansız kelimesine karşı olan yaklaşık 30 kişilik bir ekipten oluşuyor. Hövding’in bisikletçiler için hava yastığı ürünü Avrupa ve Japonya’da 16 pazarda mevcut. Merkezleri ise dünyanın en büyük altıncı bisiklet merkezi olan Malmö’deki eski bir çikolata fabrikasında bulunuyor.

Etiketler