Bu Hızlandırılmış Videoda Evrenin ve Dünyanın Oluşumunu İzleyin

Kozmik ölçekte baktığımızda, insanlık ve evrendeki evimiz oldukça önemsiz gözükür. John Boswell’in hızlandırılmış videosunda, büyük patlamadan günümüze kadar, evrenin oluşumunu ve büyümesini izleyebilirsiniz.

Melodysheep olarak bilinen Boswell, yıllar boyunca YouTube’da Neil deGrasse Tyson ve Carl Sagan gibi bilim adamlarının ve Stranger Things oyuncularının seslerini düzenleyip (autotune) şarkılar yaratarak ün kazandı. Bu yeni video ise Brain Cox, Carl Sagan ve David Attenborough gibi tanınmış kişilerin küçük videolarıyla, evrenin oluşumu hakkında kısa bir belgesele benziyor.

Videodaki her saniye 22 milyon yılı temsil ediyor ve Boswell; ilk yıldızların, galaksilerin, kara deliklerin ve süpernovaların oluşumundan evrenin nasıl evrimleştiğini açıklıyor. Güneşimiz ve güneş sistemimizin oluşmaya başlaması videonun 6. dakikasından sonra başlıyor; insanlık ise saniyenin son parçasına kadar ortaya çıkmıyor. Bizden önce neler olduğunu ve evrenin ne kadar küçük bir parçası olduğumuzu görmek için güzel bir rehber.

Etiketler