Minik Arı Robotlar Tozlaşmada Gerçek Arılara Yardımcı Oluyor

Bal arıları dünya etrafındaki tozlaşmanın %80’inden sorumlular. Bu da demek oluyor ki dünyadaki besinlerin %90’ını oluşturan, insanların en çok tükettiği 100 besin ürününün %70’i bal arıları tarafından tozlaştırılıyor. Fakat ne yazık ki arılar tehlikede. ABD Ulusal Zirai İstatistik Merkezi’nin (National Agricultural Statistics) verilerine göre dünyada bal arısı popülasyonunun en hızlı azaldığı yerlerden biri Amerika Birleşik Devletleri; 1947’de 6 milyon olan kovan sayısının 2008’de 2,4 milyona düştüğü gözlemleniyor, bu da yüzde 60’lık bir azalma demek. Şimdi ise 4 yıllık bir geliştirmeden sonra Warsaw University of Technology’deki bilim adamları B-droid’i yarattılar.

B-droid, çiçekler arasında uçup bitkileri tozlaştırabilen bir çeşit robot arı. Robot, zemin tabanlı bir üniteden belirlenen alanda otonom olarak uçabilen minik bir dört kanatlı helikoptere evrildi. B-droid’ler üzerlerinde bulunan kameralardan ve dışarıdaki bilgisayarlardan yararlanarak polenleri tozlaştırmak için rotalarını belirleyebiliyorlar. Bu teknoloji, birçok alanda çalışan bilim adamlarının beraber çalışması sonucu ortaya çıktı: programlama, aerodinamik, mekanik, robotik, elektronik ve otomasyon. Projenin amaçlarından biri de arıların üzerindeki yükü azaltmak.

Elektronik arı dronelar Charlie Brooker’ın Black Mirror dizisinde yer alıyordu. Bakalım başka hangi bilim kurgu fikirleri gerçek olacak?

Etiketler