Yeni Bir Araştırmaya Göre Telefona Bağımlı Gençler Spor Yapan ve Gerçek Hayatta Aktif Olan Gençler Kadar Mutlu Değil

San Diego Devlet Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırmaya göre, bütün ebeveynlerin tahmin edebileceği gibi, fazla akıllı telefon kullanmak gençleri mutsuz ediyor. Bu araştırma, ABD’de 8, 10 ve 12’inci sınıfa devam eden toplam bir milyon öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi ve sosyal medyada, oyun oynayarak, mesajlaşarak veya görüntülü konuşma yaparak daha fazla zaman geçiren gençlerin spor yapan, dışarı çıkan ve gerçek insanlarla iletişime geçenler kadar mutlu olmadığını ortaya koydu.

Gençlerin mutsuz olmasına sebep olan ekranın başında geçirdikleri zaman mı, yoksa mutsuz gençlerin kendilerini yapay bir dünyada izole etmeye daha yatkın olmaları mı? Çalışmayı yürütenlerden biri olan psikoloji profesörü Jean M. Twenge, mutsuzluğun gençleri telefona yönelttiğini değil, telefonunla fazlaca vakit geçirmenin gençlerin mutsuzluğunu tetiklediğine inanıyor.

Twenge, “bu çalışma bir neden-sonuç ilişkisi ortaya koyamıyor olsa da, daha fazla sosyal medya kullanımının mutsuzluğa sebep olduğunu gösteren başka çalışmalar da var, ancak mutsuzluk daha fazla sosyal medya kullanımına sebep olmuyor.” dedi.

Çalışmada belirtildiği gibi, sosyal medyayı kullanmayı bırakmak da sorunu çözebilirmiş gibi görünmüyor. U.S. Centers for Disease Control and Prevention’ın yaptığı ve Twenge tarafından yürütülen başka bir çalışma, genç kızlar arasında depresyon ve intihar oranlarının telefonda geçirdikleri zamanla bağlantılı olarak arttığını ortaya koydu.

Çocukların telefon kullanmaya başladıkları yaşların giderek düştüğü göz önünde bulundurulduğunda (bu yaş 2012’de 12’yken 2016’da 10.3’e düştü) bu durum oldukça endişe vericidir.

Twenge 1990’ların başından beri gençlerin davranışlarıyla ilgili çalışmalar yapıyor ve akıllı telefon kullanımıyla bağlantılı olarak gençlerin davranışlarının ve duygusal durumlarının radikal olarak değiştiğini belirtiyor. Twenge, 2012’den başlayarak giderek daha küçük yaştaki çocukların telefonla daha fazla vakit geçirmeye başlamasıyla oldukça belirgin bir değişim yaşandığını söylüyor.

Araştırmacılar da bu çalışmada benzer sonuçlara ulaştı. Gençlerin hayattan aldıkları zevk, özgüvenleri ve mutlulukları 2012’den itibaren düşmeye başladı.

Twenge’nin önceki çalışmaları, telefonla ilgilenerek en az dört veya beş saat geçiren çocukların intihar risklerinin %71 oranında arttığını iddia ediyor. Bu çalışmalarda araştırmacıların ilgilendiği en önemli nokta, ilgilenilen şeylerin neler olduğu veya içerikleri değil, ekran karşısında geçirilen süre.

Twenge, “2012’yle 2016 arasındaki zamanda gençlerin hayatlarındaki en büyük değişiklik, dijital medyaya ayırdıkları zamanın artışı ve buna bağlı olarak yüz yüze yapılan sosyal aktivitelere ve uykuya ayrılan zamanın giderek azalması. Dijital medya kullanımı ve mutluluğun bir arada bulunabilmesinin anahtarı sınırlı kullanımda saklı.” dedi.

Twenge, gençlerin mutluluklarını artırabilmek için dijital medyaya günde iki saatten fazla ayırmamaları, daha fazla egzersiz yapmaları ve arkadaşlarıyla yüz yüze zaman geçirmeleri gerekliğini belirtiyor.

Etiketler