Google Android Telefonları Deprem Tespit Ağına Dönüştürüyor

Deprem gibi bir doğal afet söz konusu olduğunda birkaç saniye bile çok önemli olabilir. Bu saniyeleri hem kendinizi hem de sevdiklerinizi yaralanmalardan ve ölüm riskinden kurtarmak için kullanabilirsiniz. Artık dünya genelindeki tüm Android kullanıcıların erişebileceği yeni özellik aracılığıyla Google, olası depremler için erken uyarı vermekle kalmayıp telefonunuzu küçük bir sismometreye (depremölçer) dönüştürüyor.

Google’ın baş yazılım mühendisi Marc Stogaitis, dün yayınlanan blog yazısında “depremi tespit edip herkesi uyarmak için kamusal bir altyapı oluşturmanın oldukça maliyetli,” olduğunu yazdı. Herkes mesajla uyarılar almak için kaydolmayabilir, ancak akıllı telefonların işletim sistemlerine entegre olacak bir uyarı sistemi oluşturulabilirse bu mesajlar çok daha fazla kişiye ulaşabilir.

Google, daha önce Android telefonların uyarı mesajları gönderebilmesi için ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS) ve Kaliforniya Valiliği Acil Durum Ofisi (California Governor’s Office of Emergency Services) ile işbirliği yapmıştı. “ShakeAlert” isimli bu sistem, depremin ne zaman gerçekleşeceğini tespit etmek için eyalet genelinde 700’den fazla sismometreden toplanan bilgiyi kullanıyordu.

Ancak dünya genelinde depremden etkilenen diğer bölgelerde böyle bir ağ kurmak oldukça zor ve maliyetli olabilir; Android Deprem Uyarı Sistemi tam da bu noktada önem kazanıyor. Stogaitis, “Android telefonunuz bir mini sismometreye dönüşebilir ve milyonlarca diğer Android telefona dahil olarak dünyanın en geniş deprem tespit ağını oluşturabilir.” dedi.

Stogaitis’e göre, “telefonlardaki akselerometreler (ivme ölçer) birincil dalgaları bile tespit edebilecek kadar hassas.” Google da hareketliliği tespit etmek için telefonlardaki akselerometreleri kullanacak. Telefonunuz bir hareketlilik sezdiğinde kabataslak bir konum bilgisiyle birlikte Google’ın deprem tespit sunucusuna bir mesaj gönderecek. Sunucu bu mesajla birlikte diğer cihazlardan da bilgi toplayacak ve gerçekten bir deprem olup olmadığını tespit edecek. Kaliforniya Üniversitesi (Berkeley) 2016 yılında buna çok benzer şekilde işleyen “MyShake” isimli bir uygulama geliştirmişti, öyle görünüyor ki Google bu fikri ödünç almış, işletim sistemlerine daha iyi entegre etmiş ve daha yaygın hale getirmiş.

Bu sistemle edinilen bilgilere ve size yakın Android cihazların benzer hareketlilik tespit edilip edilmediğine Google’da “deprem” (“earthquake”) ve “yakınımdaki depremler” (“earthquake near me”) kelimeleri aratılarak ulaşabilecek. Stogaitis bir depremin ardından neler yapılması gerektiği ile ilgili “güvenilir kaynaklar”dan derlenecek ipuçları da sunacaklarını söyledi. Stogaitis yazısında yeni deprem tespit sistemi için sismoloji ve afet uzmanları Dr. Richard Allen, Dr. Qingkai Kong ve Dr. Lucy Jones ile birlikte çalıştıklarını ekledi.
Halihazırda sismometre bazlı bir sistem kurulu olduğu için deprem uyarıları öncelikle Kaliforniya’da uygulanmaya başlanacak. Stogaitis bu özelliğin önümüzdeki yıl daha fazla ülke ve bölgede kullanılabileceğini söyledi.

Google dün Android Auto ve işletim sistemleri ile ilgili güncellemelerin yanı sıra Acil Durum Konum Hizmeti’ne dil seçeneğini eklediğini de duyurdu. Bu özellik, yerel bir acil numara çevirdiğinizde telefonunuzun dil seçeneğini paylaşabilmenizi ve sizinle iletişime geçen kişinin size daha hızlı hizmet verebilmesini sağlayacak. Böylece dilini bilmediğiniz bir ülkede bir acil durum servisine ulaşmanız gerekirse birkaç saniye kazanabilirsiniz.

Kaynak: Engadget

Etiketler