Çin Polisi Akıllı Gözlük Teknolojisi Kullanıyor

Doğu-Merkez Çin’deki Henan’ın başkenti Zhengzhou’daki polisler en yüksek teknoloji gözlükler kullanıyor. GLXSS adı verilen bu akıllı gözlükler, polislerin çalışmalarına yardımcı olmak için yüz tanıma teknolojisini kullanıyor. GLXSS’in yaratıcısı olan LLVision; Google, Lenovo, Microsoft ve Çin Havacılık Konsorsiyumu’nun ekipleri tarafından kurulmuş bir şirket.

GLXSS şu anda eyaletin tren istasyonundaki dört polis memuru tarafından kullanılmakta. Gözlükler, çok kalabalık bir istasyonda insanları taramak için tasarlandı. İstasyondaki polislerin şimdiden 33 şüpheliyi göz altına aldığını göz önünde bulundurursak, bu gözlüklerin büyük bir başarı olduğunu söylemek mümkün. Bu suçlamaların çoğu sahte kimlik kullanımıyla ilgiliyken 7 tutuklama vur kaç ve insan ticaretiyle ilişkiliydi.

1 Şubat – 12 Mart arasında, Çin Yeni Yılı’nın en yoğun tatil döneminde 389 milyon yolculuğun gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Polis, suçluları bulmak üzere kalabalıkları taramak için bu dönemi ideal bir fırsat olarak görüyor. Google Glass teknolojisini temel alan kulaklık ise polislerin şüpheli gözüken kişinin fotoğraflarını çekmesine olanak tanıyor. Bu fotoğraflar polis veri tabanına aktarılıyor. Kişinin ismi, adresi, sabıka kaydı ve hatta internet geçmişleri dahil olmak üzere bilgiler, 0.25 inç ekranında görüntülenmek üzere gözlüklere gönderiliyor.

LLVision, polis çalışmalarının bu akıllı gözlüklerin uygulamalarının yalnızca biri olduğunu iddia ediyor. Şirketin gözlüğün kullanımını planladığı diğer alanlar arasında; tıp, eğitim, enerji, trafik ve üretim yer alıyor.

Etiketler