Airbus’ın “Uçan Arabası” İlk Denemesini Geçtiğimiz Günlerde Gerçekleştirdi

Airbus, prototip Vahana uçağını ilk defa uçurup, halka sunarak büyük bir atılım yaptı.

Airbus, otonom uçan taksisinin geçtiğimiz günlerde iki kısa uçuş gerçekleştirdiğini belirtti. 53 saniyelik gezintinin ardından başarılı bir şekilde iniş yapan otonom uçak, 5 metre yüksekliğe çıktı.

Test uçuşları, Oregon’daki Pendleton Unmanned Aerial Systems Range’de gerçekleştirildi.

Bu proje, Airbus’ın Silikon Vadisi’ndeki birimi olan A3  (A-cubed) aracılığıyla yeni uçuş teknolojileri alanındaki ilerleyişinin bir parçası.

Airbus uçaklarının geçtiği, yıllar süren tasarım, yapım ve test süreçlerinin aksine, Vahana’nın ilk uçuşu A3’ün kuruluşundan yalnızca 24 ay sonra gerçekleştirildi.

Vahana’nın proje yetkilisi Zach Lovering, “İki yıldan kısa bir sürede, Vahana peçetenin üzerindeki bir taslağı ilk uçuşunu başarıyla tamamlayan gerçek ve otonom bir uçağa dönüştürdü.” dedi.

Gelecekteki testler, şirketin teknolojisini daha fazla onaylayacak ve Vahana’nın yerden birkaç metre yüksekte havada asılı durmaktan ileri doğru uçmaya geçiş yapmayı test etmesi gerekecek. Eğer Vahana kalabalık şehirlerde yolcularını gökdelenlerin üzerinden uçurmak istiyorsa, bu geçiş konusunda ustalaşmak zorunda.

Şirketin yöneticileri, Vahana’nın daha zarif ve incelikli bir versiyonunun 2020 yılında satışa hazır olmasını umuyor.

Lovering, “Amacımız, elektrik gücü, enerji depolama ve yapay görme gibi en yeni teknolojilerden güç alarak kişisel uçuşu demokratikleştirmek.” dedi.

Uber’in Elevate projesi, Vahana projesinin şirketi yer taşımacılığının ilerisine götürebilecek ve insanların şehirlerdeki ulaşım yollarını dönüştürebilecek bir aday olduğunu belirtti.

Airbus’ın en büyük rakibi Boeing de hava taksileri için teknolojiyi hızla geliştiriyor. Boeing geçtiğimiz yıl, otomatikleştirilmiş dronelar ve havacılık parçaları üreten Aurora Flight Sciences’ı bünyesine kattı.

Etiketler