Alman Perakende Zinciri Tchibo Çocuklar İçin Kiralık Kıyafet Hizmetine Başladı

Alman perakende zinciri Tchibo, Airbnb ve Uber gibi şirketlerle popüler hale gelen paylaşım ekonomisi modeline yönelik talebi karşılamak amacıyla çevrimiçi bebek ve çocuk kıyafeti kiralama hizmeti başlattığını açıkladı.

Tchibo, geçen haftalarda yaptığı açıklamada, Tchibo Share adı verilen hizmet kapsamında, 23 Ocak’tan itibaren müşterilerin internet sitesinden en az bir aylığına kıyafet kiralayabileceklerini söyledi.

Kiralayanlar iade ettiklerinde, kıyafetler profesyonel olarak temizleniyor ve bir sonraki kiralama için hazır hale getiriliyor.

Dünya genelinde şirketler, sahip olmaya kıyasla paylaşmaya, takasa ve ticarete daha fazla önem veren Y jenerasyonuna hitap edebilmek adına araba, ev, kıyafet, lüks eşya, elektrikli ev aletlerinin paylaşımı için yeni modeller deniyor.

Şimdilik küçük olsa da, PricewaterhouseCoopers’ın araştırmasına göre, 2016’da 15 milyar dolar olan paylaşım ekonomisinin 2025’e kadar 336 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor.

Tchibo, “Kiralama hizmeti; zaman, para ve alan tasarrufu ve dolaptaki kıyafetlerin çeşitliliğini sağlıyor. Ancak daha önemlisi, bu model kaynaklardan tasarruf sağladığı için sürdürülebilir.” açıklamasında bulundu.

Milyarder Alman ailesi Herz’in sahibi olduğu Tchibo, fiyatların kıyafetlerin özelliklerine bağlı olarak belirleneceğini söyledi. Örneğin bir çocuk ceketini bir aylığına kiralamak 4 euro iken, tişört kiralamak 2 euro olacak.

Etiketler