Çiçek Lolipop Yendikten Sonra Ekilebiliyor

Bir organik gıda şirketi, çubuklarına tohum yerleştirilmiş bir dizi çiçekli lolipop geliştirdi. Amborella Organics, şeftali ve kadife çiçeği, vanilya ve hibiscus, adaçayı ve marshmallow gibi lezzetlerde lolipoplar hazırladı. Ardından, lolipopu tatlandırmada kullanılan bitkiyle uyumlu çubuklara tohumları yerleştirdi. Çubukların kendileri biyolojik olarak ayrışabiliyor ve geri dönüştürülmüş kağıttan yapılıyor. Yedikten sonra kullanıcılar, toprağa veya bir saksıya çubuğu ekip büyümesini bekliyor.

Kullanılan tüm malzemeler organik çiçeklerden, otlardan ve doğal boyalardan yapılıyor. Amborella’nın ortak sahipleri Brennan Clarke ve Taylor Morgan, her yaştan insanı “bahçeye geri döndürme” arzusundan ilham aldı. Clarke, çocukluğunda büyükannesiyle birlikte bahçede geçirdiği zamanı hatırladığında bu fikri buldu ve başkalarının da benzer hatıraları olması için yardımcı olmak istedi.

Bu lolipopları, Amborella’da ve seçilen perakendecilerde bulmak mümkün. Tanesi 6,75 ABD doları fakat belirli bir indirimle 48’li paketler halinde de satın alınabiliyor. Şirket ayrıca lolipoplar, bir saksı ve topraktan oluşan bir kit piyasaya sürüyor.

Etiketler