Lego’nun Son Seti Stresli Yetişkinlere Hitap Etmeyi Amaçlıyor

Lego, çocuklar ve nostaljik yetişkinlerin sevdiği dünyanın en popüler markalarından biri. Fakat çok az sayıda yetişkin kendisi için Lego satın alıyor. Danimarkalı şirket ise bunu, yarısı Lego yarısı boyama kitabı olan yeni bir yapı oyuncağıyla değiştirmek istiyor. İsmi Lego Forma olan oyuncak, yetişkinlerin stresini azaltmaya ve yaratıcı fikirler üretmelerini kolaylaştırmaya yardımcı olmak üzere tasarlandı.

Şu anda, üç tip yetişkin Lego kullanıcısı var. İlk olarak AFOL’ler (Yetişkin Lego Fanları) var. Bu insanlar özellikle 7.500 parçalı Millennium Falcon, 1 metre boyundaki NASA Apollo 11 Saturn V roketi veya 4.287 parçalı London Tower Bridge gibi büyük ve karmaşık setleri inşa etmeyi seviyorlar. Bunlar dışında, belki de nostaljik sebeplerle bu setleri ve bunların küçüklerini satın alan yetişkinler var. Ya da şirketin mimari serileri gibi yetişkin kitlelere yönelik modeller satın alıyorlar. Üçüncü grup ise daha küçük bir topluluk; prototipler oluşturmak için legoyu kullanan Danimarkalı tanınmış mimar Barjke Ingels gibi profesyonellerden oluşuyor. Ingels ve ekibi, Lego parçalarını kullanarak Danimarka Billund’ta Lego Evi’ni tasarladı.

Ancak bunların dışında Lego’yla ilgilenmeyen çok fazla yetişkin var. İşte Lego, Forma ile bu insanları çekmek istiyor. 2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre; yaratıcılık, tahmini olarak 44 milyar dolarlık bir endüstri. Çizim, boyama ve el işçiliği gibi uğraşlar, tatminsiz yetişkinler için 21.yüzyılın sakinleştiricileri haline gelmiş durumda.

Forma serisi, Lego öğelerini ve kişilerin istediği şekilde renklendirebildiği kağıt kaplamalarını birleştiriyor. Lego parçaları, organik bir kabuk gibi işlev gören kağıt için bir iskelet oluşturuyor. Ardından, balıkları gerçek hayatta olduğu gibi kıpır kıpır yapan bir dizi dişliyi hareket ettirmek için krank milini çalıştırıyorsunuz. Ve evet, bu ilk modellerin hepsi balığa odaklı.

Lego’ya göre Forma’nın amacı, yetişkinlerin yaratıcılığını artırmasına ve rahatlamasına yardımcı olmak. Elbette bunu herhangi bir Lego ile yapabilirsiniz fakat şirket, organik formlar ve mekanik karmaşık birlikteliğinin Lego ile ilgilenmeyen kullanıcı tiplerini çekebileceğine inanıyor. Geleneksel Lego setleri kadar pahalı değiller ve Indiegogo’da 46 dolara satılıyorlar. Temel set, bir Koi balığı derisi ile geliyor fakat Lego, başka kaplamalar da (15 dolara bir köpekbalığı gibi) satacak.

Etiketler