Google, Bu 45 Dolarlık Karton Kutunun Köpeğinizi İzleyebilecek ve Evinizi Koruyabilecek Yapay Zekaya Sahip Olduğunu Söylüyor

Google, yapay zeka ile çalışan bilgisayar görüşü için ucuz bir çözüm buldu.AIY Vision Kit (AIY Görüş Seti) 45 dolar, çok sevimli ve köpeğinizi ve kedinizi ayırt etmeyi öğrenebiliyor. Ev gözetiminin ötesinde AIY Vision Kit, evinizi akıllılaştırmak için de kullanılabiliyor.

Bloğunuzdaki yapay zekaya sahip ilk evi olan insan olabilirsiniz.

İhtiyacınız olan tek şey 45 dolar ve Google’ın geçen günlerde duyurduğu garip karton seti bir araya getirmek için göstereceğiniz sabır.

Google’ın karton cihazlara karşı bir şeyi var- birkaç yıl önce telefonunuzu tam gelişmemiş bir sanal gerçeklik cihazına dönüştüren bir karton kulaklık seti çıkardığında manşetlerde yer aldı.

Bu sefer Google’ın karton/elektronik hibriti, her türlü yararlı şeyi öğrenebilen yapay zeka ile çalışan bir kamera. Ev hayvanlarınızı ayırt etmeyi, çeşitli bitki ve hayvan türlerini tanımayı öğrenebiliyor. Aracınızın ne zaman yolda ne zaman duruyor olduğunu söyleyebiliyor.

Bu karton sizin kişisel güvenlik görevliniz olabilir veya evinizin çevresinde dolanan çeşitli hayvanları gözetlemenize yardımcı olabilir.

Fikir, küçük ölçekte “makine öğrenimi” (deneyimden öğrenebilen elektronik cihazlar) olarak adlandırılan şeyi sağlamak. Bu konsepti bir kamerayla birleştirmek, görüşe dayalı makine öğrenimine olanak veriyor.

Hatta garip bir ismi var: “Google AIY Vision Kit” (Google AIY Görüş Seti)

Büyük ölçüde bunun nedeni, sıradan elektronik tüketicilerine yönelik bir cihaz olmaması. Bu daha çok kurcalamayı seven insanlar için. Google’ın AIY projeleri direktörü Billy Rutledge’in duyuru blogunda yazdığına göre, “Vision Kit kendin-yap bir ürün.”

Vision Kit’i çalıştırmak için birkaç diğer bileşeni de almanız gerekiyor ve aldığınız şeye bağlı olarak toplamda 45 – 60 dolar arası ediyor. Bu bileşenler ise gerçek devreler. Bu nedenle elektronik araçlarla aranızın iyi olması gerekiyor.

Bunu yaptıktan sonra bile bu; tak-çalıştır devre kartlarına dayanan bilgi işlem platformu Raspberry Pi hakkında çok şey öğrenmek isteyen insanlar ya da zaten bu bilgiye sahip olan insanlar için bir DIY projesi. Eğer Rasberry Pi’ye aşina değilseniz, Google’ın Vision Kit’i size göre değil.

Bununla birlikte, eğer elektroniklerin nasıl çalıştığıyla ilgili daha çok şey öğrenmek istiyorsanız, bu başlamanız için harika bir yol. AIY Vision Kit yakında Micro Center aracılığıyla satılacak. Şu anda ön sipariş vermeniz de mümkün.

Etiketler