Kuşlar, Arılar ve Botlar: Ailelerin Üzerinde Düşünmesi Gereken Bir Konu

Hava hakkında sesli bir şekilde düşünürken anaokulu öğrencisi olan kızım bana “Anne, Siri’ye sormalısın. O her şeyi biliyor.”  dedi.

İçimdeki mahremiyet fanatiği ve veri bilimcisi “Ahh! Nasıl yani?” diye bağırırken dışımdan daha nötr bir şekilde cevap vermeyi seçtim: “İlginç. Sana bunu söyleten şey nedir?”

“Çünkü okulda bir sorunuz olduğunda Siri’ye sorabilirsiniz ve o tüm cevapları biliyor.” dedi.

Böylece, beğensem de beğenmesem de botların ailemin günlük hayatının bir parçası haline geldiğini anladım.  Bunların hiçbiri bir gecede gerçekleşmedi fakat ilerleyen teknoloji ve veri gizliliği gibi konuları her yaştan çocukla nasıl konuşacağımız hakkında daha fazla düşündürdü.

Bot, chatbot veya akıllı sanal asistan?

Bot dediğimiz şey 50 seneyi aşkın zamandır var ve mesajlaşma programları gibi ortamlar aracılığıyla etkileşim kurmak için programlanmış basit chatbotlarla başladı. İlk botlar, işlemci gücü ve algoritmaların maliyetleriyle sınırlandı. Basit etkileşimlerin, yapay zeka ve doğal dil işleme ile çalışan gerçek zamanlı otomasyonlara dönüştüğü bir zamana geldik.

Günümüzün botları, otel rezervasyonu yapmak, buluşmalarımızı organize etmek gibi karmaşık görevleri tamamlamanıza yardımcı olabiliyor. Yeni geliştirici kitleri, eklentiler ve API’ler daha fazla bot geliştirmeyi kolaylaştırdıkça bu liste büyümeye devam ediyor. Teknoloji dünyasında “bot” terimi her yerde karşımıza çıkıyor. Çok geniş bir yorum yelpazesi var olduğundan dolayı botların ne olduğunu ve ne olmadığını keşfetmek önemli.

Bot dediğinizde, iç botları (chatbot) kastediyor olabilirsiniz

Ürünlerin veya hizmetlerin içinde çalışmak üzere tasarlanmış bir dizi bot mevcut. Aslında temelde onlar, “bir mesajlaşma ürünü içindeki dijital kullanıcılar” çünkü hizmetlerin içindeki konuşma arayüzleri kullanıyorlar. Örneğin; Slack, Facebook Messenger veya Skype’tayken uyarılar talep edebilir veya belirli bilgiler sorabilirsiniz. İnsan olmayan bir bilgisayar programıyla konuşuyor olmanıza rağmen, uygulamayı veya ürünü terk etmeden konuşma şeklinde bilgi edinirsiniz.

Bot dediğinizde, akıllı sanal asistanları kastediyor olabilirsiniz

Akıllı sanal asistanlar bot benzeri hizmetler sunar fakat botlara göre daha karmaşıktır. Genellikle, yapay zeka ile çalışan bir soru-cevap veya görev tabanlı bilgisayar programı olduğunda, bunun akıllı sanal asistan olduğu düşünülür. Google Assistant, Amazon Alexa, Apple Siri, veya Microsoft Cortana’yı düşünebilirsiniz. Akıllı sanal asistanlar ürün sipariş edebilir, sesle konuşma yöntemiyle yanıt verebilir ve tahmini zeka sağlayabilirler. Sağlık hizmetlerinde, perakendede ve BT destek senaryolarında rolleri hızla artmakta.

Arka uçtaki akıllı sanal asistanlar, uygulamalarınızı ve çevrenizdeki dünyayı etkileme becerisine sahip ses tanıma, konuşma tanıma ve konuşma metninin birleşimidir.Akıllı konuşma arayüzleri ile dijital etkileşimlerin temelini oluştururlar.

Bot dediğinizde robotları kastetmiyorsunuz

Çoğu robotun, zorlu ortamlardaki karmaşık görevler için otonom veya yarı özerk çalışma yeteneğine sahip, yüksek işlevli makineler olduğu düşünülür. Bu, uçağınızın ne zaman geçeceğini size bildirmek gibi belirli bir sorgu ve yanıt alanıyla çalışmak veya görevinizi gerçekleştirmek üzere tasarlanmış botlar ve akıllı asistanlardan farklıdır.

Robotların tam tanımı hakkındaki tartışmalar sürüyor. Genel olarak konuşursak, robotlar bazı hareket etme, algılama ve akıllı davranış gösterme becerileri ile mekanik, insansı ve programlama özelliklerini içerir. Tıbbi prosedürler, hasta yardımı ve tehlikeli ya da tekrarlayan imalat rolleri gibi karmaşık fonksiyonları yerine getirmek üzere üretilmişlerdir.

Botlar bildiği şeyleri nasıl biliyorlar?

Sizlerin ve çocuklarınızın anlaması gereken şey şu: Botlar yalnızca kendilerine verilen bilgiler kadar iyidir.

Nasıl daha çok öğreniyorlar? Dünya görüşlerini şekillendirmeye yardımcı olmak için onlara daha fazla veri veriyoruz. Kullanıcılar ile olan etkileşimlerle, geliştiricilerin daha fazla veri kaynağı eklemesiyle ve bilmedikleri şeyler hakkında tahminler yapan algoritmalarla öğreniyorlar.

Her şeyi biliyorlar mı? Hayır.

Her şeyi bilebilirler mi? “Her şey” tanımızın ne olduğuna bağlı. Hala, veri kullanma ve bilgisayar programlarıyla sınırlı öğrenme becerileri var. Daha fazla veri toplamalarıyla hesaplama güçleri artıyor ve makine öğrenimi algoritmaları daha güçlü oldukça botlar daha gelişmiş ve daha kullanışlı olmaya devam ediyorlar.

Daha fazla bot, daha fazla veri gizliliği sorunu

Botlar ve bunları “eğitmek” için kullanılan veriler söz konusu olduğunda veri gizliliği önemli bir konudur. Botlar günlük hayatın daha çok içine girdikçe ve yapay zeka ile makine öğrenimi veri yakalama ve saklama konusunda geliştikçe, bilgili olmak daha önemli hale gelmekte. Bazı çok zeki insanlar evinizdeki veri gizliliği üzerinde çalışıyor. Veri & Toplum Gizliliği Girişimi ve Federal Ticaret Komisyonu Coppa SSS’den çalışmaları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Yapay zeka ve makine öğrenimi becerileri olağanüstü bir oranda ilerlemekte. Bir taraftan bu, veri gizliliği ve insanlar ile makineler arasındaki çizgi konusundaki endişeleri artırıyor. Diğer bir taraftan ise bu, bilgi paylaşma ve bilgi edinme becerimizi hızlandırabilecek yeni bir evren sunuyor. Fırsatları ve riskleri nasıl dengede tuttuğumuz, bu gelişmekte olan teknolojilerle gerçek dünya uygulamaları yaratmaya çalışan araştırmacılar ve ekipler arasında devam eden bir tartışma.

Peki kızıma her şeyi bilen Siri konusunda ne anlattım? Bir mühendis ve veri bilimcisi olduğum için kızım robotlarla ilgili çocukça bir anlayışa ve hayranlığa sahip. Siri’nin bir robota benzemesi fakat bilgisayarda olması hakkında konuştuk.

“Ekipler, sorunu anlamaya yardımcı olmak üzere veriler kullanan kodlar yazıyor.” şeklinde açıkladım. “Ardından Siri, sorunu yanıtlamak için en iyi yolun ne olduğuna karar veriyor.”

Bir botun her zaman doğruyu bilmediğini ve bazen bunun gerçekten komik olduğunu konuştuk. Bir botun daha fazla kullanıcı ve veri aracılığıyla nasıl daha akıllı hale geldiğinden bahsettik. Botların kendisi gibi akıllı, meraklı insanlara bağlı havalı araçlar olduğu fikrinden vazgeçti.

Bu makale, Concur Labs ekibinin bir veri bilimcisi ve kıdemli ürün müdürü olan Amanda Casari tarafından yazılmış, DigitalTalks ekibi tarafından çevrilmiştir.

Etiketler