Gözetim Toplumunun Son Büyük Örneği Moskova’daki Yüz Tanıyan CCTV Ağı

Moskova kentinin CCTV kameralarıyla dolu olduğunu biliyorduk ama şehrin vatandaşlarını gözetlediğini yeni öğreniyoruz.

NTechLab, en çok konuşulan teknolojilerden biri olan yüz tanıma teknolojisinin ön saflarında yer alan cesur bir Rus şirketi.

Facebook’un Rusya’daki karşılığı olan VKontakte’deki herkesi takip edebilen uygulaması FindFace, profilleri üzerinden seks işçilerinin ve porno oyuncularının tespit ve taciz edilmeleri için kullanıldıktan sonra Rusya ve çevresinde tepkilere neden oldu.

Daha sonra şirket, duyguları okuyan bir tanımlama sistemi başlatarak vatandaşların mahremiyeti ve kişisel bilgileri konusundaki endişeleri tekrar alevlendirdi. Dedikodulara rağmen kimse bu teknolojiyi kimin kullandığını bilmiyordu çünkü NTechLab müşterilerinin kimliklerini ifşa etmiyordu.

Şu anda Moskova şehri, şubat ayından itibaren NTechLab’in yüz tanıma teknolojisinin şehir çapında 160.000 CCTV kamerasıyla kullanıldığını açıkladı.

Moskova’daki Bilgi Teknolojileri Departmanı, şehir çapındaki bu gözetim sisteminin Moskova’daki apartman girişlerinin %95’ini kapsayan dünyanın en büyük gözetleme sistemi olduğunu iddia ediyor.

Bu sistem dünyadaki kolluk kuvvetlerinin kullandığı herhangi bir yüz tanıma ağı gibi çalışıyor, ancak çok daha büyük bir ölçekte.

Yetkililer CCTV kameralarından bir video yayını alıyor, daha sonra sistem yüzleri tanıyor ve kolluk kuvvetlerinin veri tabanı ile eşleştiriyor. Ayrıca birçok kamera sayesinde çapraz kontrol yapabiliyor ve birçok şüphelinin rotasını takip edebiliyorlar.

Moskova Bilişim Teknolojileri Dairesinin CIO’su Artem Ermolaev, sistemin şimdiden 6 tutuklamada yetkililere yardım ettiğini söyledi.

Mashable’a yaptığı konuşmada Ermolaev, “CCTV sistemi, suçluların görülebileceği alanlardaki 7/24 gözetim görevinin yerine geçti.” dedi.

“Aranan şüphelilerin federal veritabanlarıyla karşılaştırıldılar. Gereken insan kaynağı çok fazla olduğundan dolayı bu görev yüz tanıma olmadan gerçekleştirilemezdi. Asıl suçluların konumları video analitiği kullanılarak tespit edildi ve daha sonra orada tutuklandılar.”

Ermolaev, Moskova’daki insanların mahremiyet hakları konusunda endişe etmemelerini söylüyor.

“Sistem her bir bireyi takip etmiyor, sadece federal veritabanları kullanılarak belli senaryolar dahilinde aramalar gerçekleştiriyor.”

“Eğer fotoğrafı federal veritabanında bulunan bir suçlu değilseniz CCTV sistemi sizin yararınıza çalışıyor; şehri daha güvenli hale getiriyor.”

Ancak insan hakları ve gizlilik hakkı örgütleri, bu sistemin yetkililer tarafından siyasi muhalefete karşı sert önlemler alınmasında bir başka etkili araç olarak olmasından endişe diyor.

Etiketler