Moskova Yeşili Koruyor: Rusya’nın Başkenti 2030’a Kadar Tamamen Elektrikle Çalışan Otobüs Filosuna Sahip Olmayı Planlıyor

Reuters’ın haberine göre, üst düzey bir şehir içi ulaşım yetkilisi, Moskova’nın gelecek yıllarda işlettiği elektrikli otobüs sayısını neredeyse dört katına çıkarmayı ve tüm benzin veya dizel motorla çalışan toplu taşıma araçlarını daha çevreci alternatiflerle değiştirmeyi planladığını belirtti.

Moskova’nın geniş otobüs ve tramvay ağını işleten Mosgortrans, yaklaşık 600 elektrikli otobüsten oluşan filosunu yıl sonuna dek 400 araç, ertesi yıl 420 araç ve ardından 855 araç ile genişleterek filoyu 2.000’in üzerinde e-otobüse çıkaracağını açıkladı.

Mosgortrans’ın yenilikçi projeler departmanı başkan yardımcısı Artyom Burlakov, “Plan her yıl tüm tekerlekli toplu taşıma araçlarını elektrikli otobüslerle değiştirmek olacak.” dedi.

Çevre aktivistleri girişimi memnuniyetle karşıladı.

Rusya Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) yeşil ekonomi programı başkanı Mikhail Babenko, “Ayrıca yeni, daha fazla enerji tasarrufuna sahip tramvay satın alıyorlar ki bu iyi bir şey.” dedi.

Babenko, Moskovalıların davranışlarını değiştirmeleri ve daha çevreci alternatifler lehine otomobillerden vazgeçmeleri söz konusu olduğunda hala kat edilmesi gereken uzun bir yol olduğunu söyledi.

Rusya’nın başkenti trafik sıkışıklığı konusundaki kötü şöhretini sürdürüyor.

Etiketler