BNP Paribas, Robo-Danışmanlık Firması Gambit’in Çoğunluk Hissesini Satın Alıyor

Küresel bankacılık kurumu BNP Paribas, Belçikalı Gambit Finansal Çözümler firmasınının çoğunluk hissesini satın alarak robo-danışmanlık sektörüne bir adım atıyor. Anlaşma şartları açıklanmadı.

Gambit kendi bağımsızlığını sürdürecek olmakla beraber, perakende ve varlık yönetimi analizinde BNP Paribas Grubu’nun tercih edilen ortağı haline gelecek.

2007’de HEC-Liege Üniversitesi’nin bir avuç bilim insanı tarafından kurulan ve yenilikçi vizyonuyla müşterilerini yatırım tavsiyelerinin merkezine koymayı amaç edinen Gambit genç bir şirket.

Robo-danışmanlık teknolojisini Belçika, Lüksemburg, Fransa ve İsviçre’deki özel ve perakende bankalarla daha da yukarı taşıyor.

50 kişilik bir ekibe sahip olan Gambit, kısa süre önce ’’Birdee’’ adında firmadan tüketiciye bir robo-danışmanlık başlattı.

Bugün; müşteri profili oluşturma, portföy optimizasyonu ve risk yönetimi için oluşturdukları yazılım çözümleri çeşitli finansal kuruluşlarda uygulanıyor.

Öncelikle müşteri profillerini oluşturmakla işe başlayan Gambit; yaptığı anketle müşterilerin risk profilini, finansal durumunu ve yatırım hedeflerini belirleyerek tavsiye hazırlanmasına yardımcı oluyor

İkinci olarak; algoritmaları ile yatırımcıların beklentilerini karşılayan portföyler sunulmasına olanak tanıyor. Yatırımların müşteri profilleriyle uyumlu olmasını sağlamak için optimizasyon ve yeniden dengeleme algoritmaları kullanıyor.

Son adımdaysa, buldukları çözümler ve verdikleri tavsiyelerin portföy riski ve performansını her gün izliyorlar ve edindikleri bilgiler diledikleri her an müşterilere veya işletmelere iletilebiliyor.

BNP Paribas Varlık Yönetimi CEO’su Frédéric Janbon ortaklık ardından verdiği demeçte “Söz konusu robo-danışmanlık olduğu zaman pazarın en gelişmişi olan firmayla ortaklık, dijital dönüşümümüzde önemli bir dönüm noktasıdır ve müşterilerimize kaliteli yatırım çözümleri sunma konusunda bağlılığımızı gösterir. ” dedi.

Etiketler