BNP Paribas, Ant Group’a Karbon Bağlantılı Kredi Sağlayacak

BNP Paribas, Çinli şirketin yeşil kimlik bilgilerini blok zinciri tabanlı bir karbon yönetim platformu aracılığıyla doğrulayarak, Ant Group’a, sürdürülebilirlik bağlantılı rotatif kredi hattı sağlayacak.

Yapılan anlaşmaya göre BNP Paribas, Ant Group’a, şirketin bir dizi SPT’sine (Sürdürülebilirlik Performans Hedefleri) bağlı “iki yönlü faiz oranı ayarlama mekanizması” içeren rotatif kredi limitleri sunacak. Örneğin, SPT’ler, Ant Group’un karbon nötrlüğüne ulaşma, yenilenebilir enerji kullanma ve şirketin yıllık satış gelirinin belirli bir yüzdesini biyolojik çeşitliliği ve çevre koruma projelerine bağışlama da dahil olmak üzere şirketin yeşil ve sürdürülebilir kalkınma taahhütlerine bağlı kalacağını şart koşuyor.

Banka her yıl, AntChain’in kurumsal karbon yönetimi SaaS (hizmet olarak yazılım) ürünü olan Carbon Matrix’i kullanarak SPT’leri doğrulayacak. Carbon Matrix, doğrulama sürecinin şeffaf ve hileye karşı dayanıklı olmasını sağlayan blok zinciri teknolojisi üzerine inşa edilmiş. SPT’lerin karşılanması durumunda SLL’deki faiz oranı düşürülürken karşılanmadığı takdirde oran artırılacak.

BNP Paribas’ın Ant Group ortaklığı, Fransız bankasının Nisan ayında, 2021’den bu yana kendi faaliyetlerinde karbon nötr hale geldiğini ve 2030 yılına kadar değer zinciri boyunca tüm karbon emisyonlarında net sıfıra ulaşma yolunda ilerlediğini duyurmasının ardından geldi.

21 Nisan’da Ant Group, Düşük Karbonlu Patent Taahhüdü’ne katıldı ve yeşil bilgi işlem patentlerini dünya çapındaki düşük karbonlu yeniliklikler için çalışan girişimciler için ücretsiz hale getirdi. Yılın başlarında, bir dizi Çinli ve denizaşırı finans kurumu, yeşil finansman işbirliklerini görüşmek üzere şirketle temasa geçmişti.

BNP Paribas Çin’in CEO’su CG Lai yaptığı açıklamada, “Sürdürülebilirlik, uzun vadeli stratejimizden günlük operasyonlara kadar BNP Paribas’ın her alanına işlemiştir ve Ant Group, küresel çapta ESG gelişiminin hevesli bir savunucusudur. Sürdürülebilir bir gelecek için sahip olduğumuz benzer vizyon, gelecekte tüm finans sektöründe gerçekleşebilecek daha fazla ortak başarı ve inovasyonun temellerini attı.” dedi.

Etiketler