Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Fransız Teknoloji Startuplarını Güçlendirmek İçin 5 Milyar Euroluk Yatırımı Güvence Altına Aldıklarını Açıkladı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, uzun süredir teknoloji startuplarının iyi bir savunucusu oldu. Şimdi de Macron, Fransa’daki teknoloji startuplarını desteklemek için 5 milyar euroluk yatırımı güvence altına aldığını açıkladı.

Bu fonlar devletten değil, Fransız sigorta şirketleri ve varlık yöneticileri de dahil olmak üzere kurumsal yatırımcılardan geliyor. Bu 5 milyar euroluk güvence, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Fransa’nın yeni başlayan startuplarını oldukça değerli ve nüfuzlu şirketler topluluğuna katma taahhüdünün bir parçası olarak gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı, bu fon duyurusunu, geçtiğimiz günlerde Élysée Sarayı’nda yaklaşık 40 ulusal fon ve risk sermayesi şirketinden —KKR & Co., Accel ve Lightspeed Venture Partners dahil— yöneticiler için bir akşam yemeğine ev sahipliği yapmadan önce gerçekleştirdi. Fransız yetkililere göre, yatırımcılar arasında AXA SA, BNP Paribas’ın sigorta birimi ve Natixis SA bulunuyor.

Macron, “Şampiyonlarımızı yaratmamız gerekiyor.” dedi ve hedefinin 2025 yılına kadar en az 25 tane 1 milyar euro değerinde Fransız teknoloji şirketine sahip olmak olduğunu ekledi.

Üç yıllık planının bir parçası olarak, Fransız sigorta şirketleri ve varlık yöneticileri doğrudan startuplara daha fazla para yatırmayı ya da yatırımlarını yerleşik risk sermayesi fonlarıyla yönlendirmeyi ya da parayı Fransa’nın ulusal yatırım bankası Bpifrance tarafından kurulan bir fona yönlendirmeyi kabul ettiler.

Etiketler