İşten Çıkarmalardan Sonra, GoPro’nun İşleri Yoluna Giriyor Gibi Görünüyor

GoPro, ikinci çeyrek  kazançlarını geçtiğimiz günlerde açıkladı. Hala para kaybediyor olmasına rağmen, sonunda işler, kamera şirketi için biraz daha iyi bir yönde gidiyor. GoPro, geçtiğimiz çeyrekte, şirketin en kötü çeyreklerinden biri olan 2016 yılının ikinci çeyreğine göre %34’lük bir artış göstererek 297 milyon dolarlık gelir sağladı. 2014 ve 2015 yılında sağlanan gelirler kadar iyi değil fakat GoPro, kayıplarını 30 milyon dolara kadar düşürdü – şirketin geçtiğimiz yılın aynı çeyreğinde kaybettiğinin üçte biri.

GoPro, işleri bu şekilde nasıl değiştirdi? İki olası neden var. Birinci neden; şirketin geçtiğimiz bir buçuk yılda bu yılın Mart ayında gerçekleşen en sonuncu iş çıkarma turuyla iş gücünün önemli bir bölümü ile yollarını ayırması. GoPro, neredeyse 300 kişiyi çıkardı fakat daha önemlisi, şirket, eğlence bölümünü tamamen bitirmeye karar verdi. Şirketin genel odağını ürünlere geri çevirmek, şirketi biraz yükten kurtardı ve masrafları 2016’nın ikinci çeyreğine kıyasla yaklaşık 70 milyon dolar kadar indirdi.


Bu da bizi ikinci nedene getiriyor, ürünlerin kendisine – özellikle de Hero 5 Black’e. Üretim sorunlarından dolayı gerçekleşen 2016 sonbaharındaki yavaş başlangıçtan sonra, Hero 5 Black, GoPro için gerçekten iyi bir satış yapıyor. NPD’den gelen verilere atıfta bulunarak GoPro, Hero 5 Black’in üç çeyrektir ABD’deki en çok satan dijital kamera olduğunu ve Hero 5 Session’ın da tam arkasında olduğunu söylüyor.

Bu arada, GoPro’nun diğer büyük ürünü olan Karma drone, geçtiğimiz çeyrekte ABD’de en çok satan ikinci drone oldu. GoPro’nun geçtiğimiz yılki kamera dizisinin büyük bir parçasını bitirme kararı da işleri değiştirmeye yardımcı oldu.

Hero 6’nın bu sonbaharın sonlarında piyasaya sürümü, yeni Karma dronelarının hazırlanması ve şirketin profesyonel kamera çözümleri hakkındaki konuşmaları ile GoPro’nun, bu yılın sonuna kadar tekrar kar edecek durumda olacağını düşünebiliriz. 2016 yılındaki 400 milyon dolarlık kayıp göz önüne alındığında, bu, olmak için kötü bir yer değil.

Etiketler