Zipline’ın 190 Milyon Dolarlık Aldığı Yeni Yatırım, Onu Drone Pazarındaki En Yeni Milyar Dolarlık Oyuncu Yaptı

1 milyar doların üzerindeki bir değerleme ve 190 milyon dolarlık yeni bir fonla Zipline, dronelar oyununda lider olmaya aday son yarışmacı oldu.

Önde gelen bir teslimat droneu hizmeti tedarikçisi olma rekabeti giderek kızışıyor fakat Zipline, gelişmekte olan pazarlarda bir tıbbi malzeme tedarikçisi olarak donanımını ve hizmetlerini satan milyar dolarlık işletmesini oluşturdu. Zipline, dünyadaki en çok test edilen drone teslimat hizmetleri arasında olabilir.

Zipline, bu yeni fonu, tıbbi tedarik teslimat hizmetlerini Afrika, Amerika, Güney Asya ve Güneydoğu Asya’ya genişletmek için kullanacağını söyledi. Şirket, önümüzdeki beş yıl içinde dronelarıyla 700 milyon insana hizmet etmeyi hedeflediğini belirtti.

Zipline’ın kurucusu ve CEO’su Keller Rinaudo, “Dünyanın dört bir yanında, teknolojinin insanların çoğuna fayda sağlamadığına dair güçlenen bir his var.” dedi. “Eski geleneksel bilgeliğe göre, başarılı bir teknoloji şirketi inşa etmenin yolu, insanların kişisel bilgilerini sömürmeyi veya dikkatlerini gasp etmeyi gerektiriyordu. Zipline; dünyaya, doğru misyona sahip doğru teknoloji şirketinin ve en iyi ekibin gezegendeki her insanın hayatını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstererek, Silikon Vadisi’nde başarı için yeni bir model oluşturmak istiyor.”

Zipline, çalışmalarının büyük bir bölümünü Afrika’da gerçekleştirdi. Şirket geçtiğimiz günlerde Ghana’daki  şirketin ilk müşterilerinden biri olan Ruanda hükümeti ile çalışmalarına katkı sağlayan ulusal bir program açıkladı.

Zipline, bu yıl Kuzey Carolina’daki pilot programlarla başlayarak drone teslimat hizmetlerini ABD’ye genişletmeyi planlıyor.

Zipline, dünyanın dört bir yanında tıbbi malzemelere erişimi artırmak üzere kurulduğundan bu yana 225 milyon dolar yatırım aldı. Şirketin hizmetleri, sağlık çalışanlarının kısa mesajla malzeme siparişi vermelerine ve ana dağıtım merkezlerinden gönderilen dronelar ile bunları teslim almalarına olanak sağlıyor.

Şirketin droneları, 160 kilometrelik bir menzile sahip, saatte 110 kilometrelik bir seyir hızı var ve 1.75 kilogramlık kargo taşıyabiliyor.

Etiketler