4 Drone Birlikte Kocaman Bir Duvar Resmi Çizdi

İtalya’daki bir tasarım firması, sanat camiasından eksizler toplayıp hepsini 12 saat boyunca bir drone ekibi tarafından boyanan kocaman bir duvar resminde bir araya getiren sevimli küçük bir gösteri hazırladı.

Elbette daha önce spreyle boyama yapan dronelar gördük fakat bu reklam panolarının kaba vandalizminden, hatta Disney’in duvar resimlerinden çok daha iyi. Bu dronelar gerçekten bakmaya değer bir şeyler oluşturuyor.

1200 küçük illüstrasyonu bir uygulama aracılığıyla toplayıp 100 tanesini tek bir duvar resminde bir araya getiren Urban Flying Opera (UFO) projesinin küratörlüğünü Carlo Ratti Associati yaptı. Çizgi çizimleri merkezi bir kontrol bilgisayarına yüklendi; boyama talimatları ise boya kutuları ile donatılmış ve her şeyi bir araya getirmek için 12 saatlik bir süre boyunca çalışan dört drone’a iletildi.

Tsuru Robotics tarafından sağlanan her bir drone, bir bütünün parçası şeklinde çalışıyordu ve birden fazla pozisyon izleme sistemleri ile birbirlerine çarpmadıklarından emin oluyorlardı. Elbette beyaz bir duvara boya püskürtürken ikinci bir şans olmuyor.

Duvar resmi 14 metre genişliğinde ve 11 metre yüksekliğinde; her renk katmanı ayrı ve topluluğun farklı bir yönünü temsil ediyor.

CRA’nın kurucusu Carlo Ratti, “Şehir, insanların hikayelerini birçok yönden anlatabilecekleri açık bir tuval. Bu tür işlemler her zaman olmuştur; biz UFO ile bir ifade aracı olarak yeni bir resim yapma kullanımına olanak sağlamak üzere drone teknolojisini kullanarak bunları hızlandırmaya çalıştık.” dedi.

Hala ciddi grafitilerde ve sokak sanatında gördüğünüz uygunluk seviyesine yakın değil ancak drone tabanlı sprey boyamanın geçerli bir yöntem haline geldiği açık. Belki de gelecekte drone tabanlı vandalizm bile daha kaliteli olacak.

Etiketler