Teknoloji Yakında Cildinizde Yaşayacak

Tokyo Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir giyilebilir ürün, teknolojinin cildimizden neredeyse ayırt edilemez olacağı bir geleceğin sinyallerini veriyor.

Giyilebilir şeylerin en büyük tasarım zorluklarından biri, onları mümkün olduğunca ciltten ayırt edilemez hale getirmek.

Bilim insanları gittikçe bu hedefe daha da çok yaklaşıyorlar. Geçtiğimiz günlerde Nature Nanotechnology tarafından yayınlanan bir makalede, Tokyo Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, herhangi bir iltihaplanma veya yan etkiye neden olmadan bir haftadan fazla cilt üzerine giyilebilen elektronikler yaratma sürecinin perde arkasını açıklıyor. Bu, cilde ilişik ve uzun bir süre boyunca sağlığı denetleyebilen elektronik giyilebilir ürünler üretmek için önemli bir adım.

Bilim insanı Takao Someya, bir emailde Co.Design’a insan cildinin inanılmaz derecede hassas olduğunu ve bu yüzden tahrişe neden olmayan cilt üzerine ilişik giyilebilir ürünler üretmenin ne kadar zor olduğunu belirtiyor. Uzun süre boyunca cilde ilişik olacak herhangi bir şeyin hiçbir şekilde zehir içermeyen, streç, hafif ve ultra ince nefes alabilen maddelerden yapılması gerekiyor. Birkaç gün bandaj giydikten sonra cildinizin ne kadar tahriş olduğunu düşünün.

Başkaları da benzer giyilebilir ürünler geliştirdi: MIT’nin geçici dövme arayüzü DuoSkin ve Illinois Üniversitesi’nde geliştirilen pul boyutunda devreler. Ancak bunlar uzun süreli olarak giyilemiyor. Bu da, tıbbi amaçlar için ve atletler için sağlık denetleyicisi olarak kullanımlarını kısıtlıyor. Someya, ilk kez kendi ekibinin bunların üstesinden gelen bir ürün geliştirdiğini söyledi.

Asıl buluş; vücut için sağlıklı olan suda çözünür bir polimer, polyvinyl alkol (PVA) isimli bir madde ve altın içeren nanomeshten üretilen cilt için güvenli bir elektrot. Maddenin üzerine su püskürterek kolayca uygulanabiliyor. Bu uygulama, PVA’yı çözüyor ve cildin gözeneklerine uyum sağlamasına yardımcı oluyor.

Someya ve ekibi nanomesh maddeyi bir parmağın üstünde uyguladı ve parmak büküldüğünde o şekli alıp sonrasında geri şekline dönecek kadar dayanıklı olduğunu buldu. Araştırmacılar ayrıca, nanomesh maddeyi; sıcaklığı, basıncı ve kas sağlığını ölçmek için kullanmayı başardılar. Deneme amaçlı 20 katılımcı bir hafta boyunca maddeyi giydiler ve sonunda uzman dermatolog incelemesine girdiler. Dermatolog, katılımcıların cildinde herhangi bir iltihap gözlemlemedi.

Bu araştırma, neredeyse vücuda karışan, bu kadar ince, nefes alabilen ve dayanıklı giyilebilir ürünlere doğru atılmış bir adımı temsil etmekte. Nanomesh, cildin üzerinde yaşayacak teknolojinin her zamankinden yakın olduğunun bir göstergesi.

Etiketler