Bu Giyilebilir Cihaz Kullanıcıların Tuvalete Gitme İhtiyacını Öngörüyor

Gündelik hayatı aksatan sürekli ağrılar çeken insanlara destek olmak, tıp endüstrisindeki pek çok bilimsel projenin temel parçalarından biri. Daha önce teknoloji destekli pek çok ürün gördük: örneğin, damarlara daha kolay erişebilmeyi sağlayan bir yapay zeka destekli tıbbi cihaz üretildi; bu akıllı tekerlekli sandalye de fiziksel engeli olan kişilerin daha bağımsız bir yaşam sürebilmesine yardımcı oluyor. Şimdi, Japon şirketi TripleW, kullanıcıların tuvalete gitmeye ihtiyacı olacağını öngörebilecek giyilebilir bir teknoloji geliştirdi.

DFree isimli cihaz taşınabiliyor, yani gece gündüz, evde veya dışarda fark etmeksizin her zaman giyilebiliyor. Bluetooth aracılığıyla bir uygulamaya bağlanıyor ve kullanıcının mesanesinin durumunu takip ediyor. Karnın alt kısmına yerleştirilen bir sensör, ultrason teknolojisini kullanarak mesanedeki değişimleri görüntüleyebiliyor. Gerekli olduğunda uygulama aracılığıyla gönderilen bildirimlerle kullanıcıya tuvalete gitmesini hatırlatıyor.

Bu tasarım ağırlıklı olarak yaşlılara, engellilere ve tuvalet eğitimini sürecindeki çocuklara yardım etmeyi amaçlıyor. Bu kişilerin yanında, ne zaman tuvalete gitmesi gerektiğini anlamakta zorluk yaşayan her yaştan kişi için faydalı olabilir.

Cihaz Japonya ve Avrupa’daki 500 büyük bakımevinde denendi. ABD’den yapılan ilk siparişler bu yılın ağustos ayında yola çıkacak. Şirketin gelecekle ilgili küresel ölçekte genişlemek gibi planları var. DFree’nin perakende fiyatı 499 Amerikan doları.

Etiketler