Virgin Galactic, 2014 Yılındaki Ölümcül Kazadan Bu Yana İlk Defa Motorlu Deneme Uçuşlarına Hazırlanıyor

Richard Branson’ın şirketi Virgin Galactic; Stephen Hawking, Justin Bieber, Leonardo DiCaprio ve Ashton Kutcher’a uzay yolculuğu sözü verdi.

2014 yılında şirketin uzay aracının bir deneme uçuşunun trajedi ile sonuçlanması Branson’ın ticari uzay yolculuğu hırslarını yok etmişti. Bu olayın üstünden yıllar geçti fakat ilk ticari lansmanın ne zaman gerçekleştirilebileceğine dair herhangi bir ipucu verilmemişti.

Fakat geçen Çarşamba günü Virgin Galactic, şirketin iyileşme yolundaki dönüm noktasının yakın olduğunu doğruladı.

Şirketin Başkan Yardımcısı Christine Choi, geçen hafta CNNMoney’e yaptığı açıklamada, 2014 kazasından bu yana uzay gemisinin motorlu ilk test uçuşlarının “bu sonbaharın sonlarında” gerçekleşeceğini söyledi.

Her şey plana göre giderse, ödeme yapan ilk müşteriler, 2018 yılının sonuna kadar bir Virgin Galactic uçuşunda olabilecek.

Elon Musk ve Jeff Bezos gibi, Branson da uzun zamandır bir uzay uçuşu fanatiğiydi. SpaceShipOne adlı tekrar kullanılabilir bir uzay aracı ile uçan, özel olarak finanse edilen ve insanlı yolculuk yapan katalizör Ansari XPrize rekabeti, Branson’ın esin kaynağı olmuştu.

Branson, 2004’te, ağırlıksızlık deneyimini yaşamak ve eve dönmeden önce manzaranın keyfini çıkarmak için uzayın sınırına kadar yolculuk yapan uzay aracı biletlerini satma amacıyla – her biri 250.000 dolar – Virgin Galactic’i kurdu.

31 Ekim 2014’te dördüncü motorlu deneme uçuşu sırasında patlayarak yardımcı pilot Michael Alsbury’nin ölümüne ve pilot Peter Siebold’un yaralanmasına neden olan uzay aracından önce, bir on yıl boyunca Branson’ın uzay teçhizatı, VSS Enterprise olarak adlandırılan SpaceShipTwo’yu inşa etti ve test etti.

Şirket, kazadan beri iyileşme sürecindeydi. Aralık ayında, VSS Unity olarak adlandırılan yeni SpaceShipTwo, ilk defa gökyüzüne doğru bir motorsuz “süzülme” denemesi yaptı. Bunların amacı ise Unity’nin iniş sisteminde herhangi bir acayipliğin olmamasına yardım etmekti.

Motorlu testler ise olayı bir adım ileriye taşıyarak gerçekten uzay gemisinin roket motorlarını ateşliyor. Bloomberg’e göre, VSS Unity motorlu test uçuşlarını başarıyla tamamlayabilirse, Branson 2018 ortalarına kadar uzay yolculuğunda iyi bir iş çıkarabilir.

Etiketler