Musk, Starship Yörünge Grubunun Birkaç Hafta İçinde Uçuşa Hazır Olacağını Söyledi

Reuters’ın 14 Ağustos tarihli haberine göre, SpaceX’in kurucusu Elon Musk geçtiğimiz cumartesi günü yaptığı açıklamada, Starship roketinin ilk yörünge grubunun önümüzdeki haftalarda uçuşa hazır olacağını söyledi. Bu, olağandışı milyarderi yörünge ve ardından gezegenler arası seyahat hayaline bir adım daha yaklaştırdı.

SpaceX, nihayetinde astronotları ve büyük kargo yüklerini Ay’a ve Mars’a taşıyabilecek, yeniden kullanılabilir ve ağır yük kapasiteli bir fırlatma aracı olan Starship prototipi SN15’i mayıs ayında başarıyla yere indirmişti. 

Yere iniş, dört prototip indirme denemesinin patlamayla sonuçlanmasının ardından geldi.

Musk, twitter hesabında “Yalnızca düzenleyici makamın onayını bekleyen Starship’in ilk yörünge grubu (stack), birkaç hafta içinde uçuşa hazır olacak.” yazdı.

SpaceX’in yeni nesil fırlatma aracı olan Starship roketinin tam hali, fazlasıyla ağır birinci aşama hız kazandırıcı ile birlikte 120 metre uzunluğunda. 

İnsanlı uzay yolculuğunu daha ekonomik ve rutin hale getirmek, Tesla Inc CEO’su Musk’ın amaçlarının merkezinde yer alıyor.

Yıl sonu için bir yörünge Starship uçuşu planlandı ve Musk, Japon milyarder girişimci Yusaku Maezawa’yı 2023’te Starship’te ayın çevresinde uçurmak istediğini söyledi.

Etiketler