Hackerlar Neden Her Zaman Kapüşonlu Giyer?

Bilgisayar korsanlığının birçok türü vardır. Kullanıcıları korumak için zayıf noktaları bulan “beyaz şapkalılar”dan, çalıntı datalardan para kazanmaya çalışan “siyah şapkalılar”a kadar. Ancak görünüşe göre hepsi birler ve sıfırlar bilgisayar ekranında akarken aynı kıyafetleri giyip karanlık odalarda hackliyorlar.

Kapüşonlar, bodrum katında ailesinin bilgisi olmadan işler çeviren genç dahiler gibi klişeler işin gerçekliğine yerleşmiş.

Mesela “script-kiddie” ifade, başka insanlar tarafından yazılan kodları alıp kendi hacklerini faaliyete geçirmek için kullanan insanları tanımlamak için kullanılıyor. Bu ifade ilk olarak 90’larda, Adalet Bakanlığı ergenlik çağındaki çocukları siber suçlara karşı soruştururken kullanılmaya başlandı.

Kaspersky Laboratuvarı’nda kıdemli güvenlik araştırmacısı Brian Bartholomew, 2000’lerde sektöre ilk adım attığında basında veya hacker topluluğunda kapüşon klişesini görmediğini söylüyor. Yıllar boyunca hackleme makaleleri, sıfırlar ve birler, kırık klavyeler ve şifreli kilitlerle resimlendirildi.

Hacker Modası

Siber güvenlik uzmanı ve “Mr. Robot” dizisinin teknik danışmanı Marc Rogers’a göre 80’lerde ve 90’ların başında hackerlar daha fazla siberpunk görünüyorlardı. Mondo 2000 dergisinin 1993 yılında yayınlanan bir ekinde yer alan “R.U. a Cyberpunk?” makalesi, hackerları ağır botlar, deri ceketler ve parmaksız eldivenler giyerken resmetmişti.

Fakat 1995 yapımı “Hackers” filminin yayınlandığı sıralarda klişe değişmeye başladı. Film, hackerları genç, kaykaya binen kural tanımazlar olarak gösteriyordu.

Cloudflare’de bilgi güvenliği ve IT başkanı Rogers, “O siberpunk aslında bir hacker için kötü bir tasvir değildi. Ancak medya devreye girince o siberpunk imajı azaldı ve kaykaya binen kapüşonlu çocuk görünmeye başladı.” diye konuştu.

Rogers ayrıca dünyanın en büyük hacker konferansı Defcon’un da güvenlik şefi. Son 20 yıldır binlerce hackerın stil evrimine tanıklık etti.

“Deri ceketler, zımbalar, botlar, bu tür şeyler hala çok normal. Saçları boyalı bir şekilde ortaya çıkan, kaykaya binen insanlar Hackers-sonrası jenerasyonu. Bunlar filmi görüp hacker olmak istediğine karar veren ve filmdeki imajı uygulayan insanlar. Ve bu bütün tarzı etkiledi.” diyor Rogers.

2000’lerin ortalarına doğru, hackleme ve siber suçlar medyada daha fazla yer bulmaya başlayınca daha çeşitli örneklere ihtiyaç doğdu. Bu süre içerisinde, kurumsal şirketleri kapüşon giymek lehine alaşağı eden çocuklar tarafından yaratılan Facebook gibi teknoloji şirketleri ortaya çıkmaya başladı.

Hacker topluluğu, sıklıkla medya tasvirleriyle alay etse de Bartholomew’a göre kapüşon zamanla benimsendi. Hatta bazen konferanslarda üyeler ceket olarak giyiyorlar.

“Mr. Robot”u ele alalım. Dizi, popüler eğlence sektöründe hacklemenin en doğru tasviri olarak görülüyor. 29 yaşında yasa dışı olarak düzeni sağlayan hacker ana karakter Elliot, her zaman imzası hale gelen siyah kapüşonlusunu giyiyor.

Medya tasviri halkın hacker algısını etkilese de karanlık veya gizem her zaman iyi şeyler değil. Rogers, yüzü gizleyen kapüşon gibi hackerlar için kullanılan örneklerin onları korkunç hale getirdiğini ve bu klişenin değişmesi gerektiğini söylüyor.

“Bir hackerın iyi bir tasviri gibi görünen bir şey yaratmak yerine, gidin ve bir hackerın nasıl göründüğünü gözlerinizle görün.” diye ekliyor.

Etiketler