Yeni Elektrikli Tekerlekli Sandalye Merdivenlerden ve Engebeli Araziden Geçebiliyor

İsveç Federal Teknoloji Enstitüsü (ETH) ve Zürih Güzel Sanatlar Üniversitesi yüksek lisans öğrencilerinden oluşan bir grubun oluşturduğu Scewo, merdiven tırmanabilen iki tekerlekli elektrikli bir sandayle geliştirdi. Tekerlekli sandalyenin iki adet büyük tekerleği var ve sandalyeye belirli bir seviyede tutmak için aktif kontrol sistemi tarafından yönetiliyor.

Tekerlekler sandalyeye kaldırım taşları, tramvay rayları, çimen, taş ve çamur gibi engelleri aşma imkanı tanıyor ve aynı zamanda hareketsiz olduğu durumlarda yön değiştirebilmesini sağlıyor. Kullanıcı geriye doğru yaslandığı sandalyesinde otururken merdivenlerden çıkabiliyor. Tekerlekler merdivenlerin açısına otomatik olarak uyum sağlayarak kullanıcıyı istenen seviyede tutuyor.

Ürünün ilk prototipi 2015 yılında bir üniversite projesi kapsamında oluşturulmuştu. Bu prototip de şimdilerde fonksiyonel bir deneme makinesine dönüştürüldü. Tasarımcılardan ve mühendislerden oluşan ekip, Aralık 2018 tarihine kadar pazarlanabilir bir model geliştirmeyi umuyor. Ekip şu an için ürünün geliştirilmesi konusunda onlara yardımcı olan Patreon üzerinden kitlesel fonlama gerçekleştiriyor.

Etiketler