Oracle Reklam Ölçümleme Firması Moat’u Satın Aldı

Oracle, reklam ölçümleme firması Moat’u satın aldığını duyurdu.

2010 yılında kurulan Moat, reklamcılara ve yayıncılara online reklamlarının insanlar tarafından görüntülenmesinin ve aldığı etkileşimin ölçümlemesine yardımcı oluyor. CEO Jonah Goodhart’ın deyimiyle “dijital reklamcılığa ait bir para birimi” yaratma ihtiyacı, özellikle söz konusu görünürlülük, sahtekarlık ve güven konuları ile ilgili doğan endişeler artıkça daha da önemli hale geliyor. Moat reklamcılık tarafında Nestle, Procter & Gamble ve Unilever, yayıncı tarafında ise ESPN, Facebook ve Snapchat gibi büyük isimlerle çalışıyor.

Her ne kadar Moat geçtiğimiz yıl içerisinde 50 milyon dolar yatırım almış olsa da dijital reklamcılığın yatırım tabiatının pek de harika olduğu söylenemez. Bu da doğal olarak satın alma ve birleşme söylentilerinin artmasına sebep oldu. (Moat bugüne kadar SV Angel, Mayfield Fund ve Insight Venture Partners gibi yatırımcılardan toplamda 67 milyon dolar yatırım aldı.)

Öte yandan Oracle; Vitrue ve BlueKai satın almalarından da anlaşılacağı gibi, dijital reklamcılık ve pazarlama sektöründe son birkaç yıldır agresif olarak ilerlemeye devam ediyor.

Şirket Moat’ın Oracle Data Cloud içerisinde bağımsız bir platform olarak operasyon göstermeye devam edeceğini ve Moat ekibinin Oracle’a katılacağını belirtiyor. Goodhart, “Oracle Data Cloud ile güçlerimizi birleştirdiğimiz için heyecan içindeyiz.” diyor. “Oracle çalışma teklifi ile bize geldiğinde birlikte inovasyona öncülük etmek konusunda büyük bir potansiyel gördük. Özünde bizler de daha iyi data ve analitik ile markalarımız ve yayıncılarımızın, pazarlama ve hikaye anlatma faaliyetlerini geliştirme fırsatına sahip olduğuna inanıyoruz.”

Anlaşmanın finansal rakamları ise açıklanmadı.

Etiketler