Maximum Mobil ile Petrol Ofisi’nde Öde-Geç Kolaylığı

Soğuk bir havada, arabada arka tarafta küçük bir çocuğumuz varsa veya acil bir toplantıya yetişirken benzin istasyonuna uğradığımız zaman en sevmediğiniz aşama ‘ödeme’ olsa gerek. Neyse ki bu konudaki deneyimimiz farklı markaların işbirlikleri ile olumlu yönde gelişiyor.

İş Bankası & Petrol Ofisi İşbirliği

İş Bankası ve Petrol Ofisi İşbirliği ile Maximum Mobil kullanıcıları araçlarından inmeden ödeme yapabilecek

İki kuruluş arasında gerçekleştirilen işbirliği ile Maximum Mobil kullanıcıları, “Mobil Öde-Geç” anlaşmalı Petrol Ofisi istasyonlarında akaryakıt alışverişlerini araçlarından inmeden, uygulama üzerinden gerçekleştirme imkânı bulacak. 

iOS ve Android işletim sistemine sahip cep telefonlarıyla Maximum Mobil uygulamasını kullanan Petrol Ofisi müşterileri, ilk kayıt işleminde plakasını tanıttıktan sonra uygulamadan faydalanabilecek.

Hatırlatmakta fayda var Maximum Mobil uygulamasını sadece İş Bankası müşterileri değil diğer tüm bankaların kart müşterileri de kullanabiliyor.

Rekabet 

Bildiğiniz gibi bu alanda Shell ile Zubizu‘nun, BP ile Hopi‘nin bir işbirliği söz konusu. Zubizu bu alanda kart saklama hizmetini Turkcell’in mobil ödeme platformu Paycell’den alırken, Hopi bu alanda Mastercard’ın Masterpass‘i ile işbirliği içinde… Belirtmekte fayda var, Hopi şu an mobil ödeme hizmetini BP’de sunmuyor. Tabi diğer tarafta BKM Express ise Total’in mobil uygulamasına ödeme altyapısı sağlıyor ve iki marka birlikte kampanyalar düzenliyor. Aldığım bir bilgiye göre pazardaki diğer önemli bir enerji şirketi de çok yakında mobil uygulaması içinden mobil ödeme hizmetini BKM Express ile sunacak.

Zorluklar

Şunu da unutmamak gerek ki çoğu petrol istasyonunun sahibi bayiler. Bayiler gerekli geçişi yapmazsa mobil ödeme hizmetini almamız mümkün değil. Tüketici deneyiminin gerçek anlamda iyileşmesi için istasyonlardaki penetrasyonun artması da önemli bir zorluk (challenge) olarak enerji şirketlerinin ve iş ortaklarının karşısında duruyor. Ama bu problemin de zamanla aşılacağına inanıyorum.

Etiketler