Ikea Tüm Evinizi Online Hale Getirmek İstiyor

Ikea, Salı günü yaptığı açıklamada Ikea Home Smart projesi kapsamında cansız objeleri internete bağlama trendine devam edeceğini açıkladı.

Pekiyi bunu yapmak zorundalar mı? İnsanların bu alanda çok parlak bir geçmişi olduğunu söyleyemeyiz. Daha bu hafta internete bağlı ticari bir bulaşık makinesinde potansiyel bir güvenlik hatası olduğu ortaya çıkmıştı.

İşin aslı şu ki projeye dahil olan objeler aslında evin içinde çok güzel görünen objeler. Smart Lighting (Akıllı Aydınlatma) paketi içerisinde ampuller, ışık panelleri, hareket sensörleri ve karartma setleri bulunuyor.

Bunların tamamı Ikea’nın Tradfri isimli iOS ve Android uygulamaları ile kontrol edilebiliyor ve Ikea’ya göre herhangi bir elektrikçiye ihtiyaç duymadan bunları kurabiliyorsunuz.

Ikea Ev Döşeme Uzmanı Helen Longford, “Ikea’nın vizyonu insanlara uygun fiyatlı mobilya sunmak. Araştırmalardan biliyoruz ki var olan akıllı aydınlatma teknolojileri fazlasıyla pahalı ve anlaması zor. Biz de bu bariyerleri kaldırarak akıllı aydınlatmayı daha erişilebilir kılmaya karar verdik ve bunun için çalışıyoruz.” diyor.

Avustralya’da bu set 2018’in başında satışa sunulacak, ancak fiyatlar henüz açıklanmadı. ABD’de ise henüz piyasaya sürülmemiş olmasına rağmen fiyatı 79,99 dolar olarak belirlenmiş.

Ikea akıllı aydınlatma sisteminin şirket için “sadece başlangıç” olduğunun sözünü veriyor.

“Bu inovatif proje ile insanların teknolojiyi evlerinde akıllı bir şekilde kullanabilmeleri, hayat akışlarını zenginleştirebilmeleri ve evdeki işleri kolaylaştırmaları amacıyla kullanmasına yardımcı olmak istiyoruz.”

Mobilya şirketi, nesnelerin interneti kapsamında güvenlik sorunlarının yol açabileceği sıkıntıların da farkında, ancak herhangi bir şeyi internete bağlamanın onu potansiyel olarak tehlikelere açık bıraktığı da aşikar. Ikea ucuz ve sağlam mobilyası ile ünlü; nesnelerin interneti ise ucuza kaçabileceğiniz bir yer değil.

Bir Ikea temsilcisi, güvenliğin şirket için “en yüksek derecede önem taşıdığını” belirtti.

Şifre koruma ya da güvenlik güncellemeleri ile ilgili herhangi bir açıklamada bulunmayan Ikea, Smart Lightning koleksiyonunun tüm ilgili mevzuat gerekliliklere uyduğunu belirtiyor. Longford, “Akıllı aydınlatma ürünlerimizi daha da güvenli hale getirmek için kapalı bir çözüm platformunu seçtik.”

Umarız haklılar; zira bir Ikea mağazası dolusu akıllı mobilyanın canlanma ihtimalini düşünmek bile korkutucu.

Etiketler