Ikea’nın Yeni Dijital Stratejisi Kullanıcılarıyla Oldukları Yerde Bağlanıyor: Yani Evlerinde

Muhtemelen birçok insan, evinde kesintisiz olarak en uzun süre kaldığı dönemi yaşıyor.  COVID-19 tehdidi ile birlikte insanlar yaşam alanlarıyla her zamankinden daha fazla birlikte.

Salgından önce bile, tüketiciler yüz yüze alışverişten uzaklaşıyordu ve fiziksel mağazalar uyum sağlamakta zorlanıyordu. Ancak Ikea, kendisini bir banliyö perakende satış noktasından daha fazlası olarak konumlandırmak için dijital stratejisini ikiye katlıyor; tüketicilerin tüm tasarım ihtiyaçları için tek bir noktadan sanal alışveriş imkanı sunmak istiyor. Bu strateji zaten koronavirüsün yayılmasından önceki programların bir parçasıydı, ancak herkesin evlerinde sıkıştığı – ve alanlarını yeniden tasarlamak zorunda kaldığı – bu zamanlar, bu strateji için çok uygun.

Ikea’nın ana franchiser’ı ve sahibi Ingka Group’un CDO’su Barbara Martin Coppola “Her şey çok çabuk hızlanıyor. İnsanların kendi gerçekliklerini ve evlerinde gördüklerini doğrudan yansıtıyoruz.” dedi. Dünya çapında zorunlu karantina çalışmalarının başlangıcından bu yana; Ikea’nın masa, ev organizasyon araçları ve çocuk ürünleri satışı önemli ölçüde arttı. “Ikea çok uzun zamandır insanların evlerine davetli. Bu zor zamanlarda orada olmak özellikle önemli.”

Coppola, iki yıl önce bu ikonik fiziksel mağazayı dijital bir güç merkezi haline getirmek için Inkga Group tarafından işe alındı. Ekim 2019’da Ingka Group’un yatırım kolu, teknolojik kabiliyetlerini artırmak için Geomagical Labs’ı da bünyesine kattı. Geomagical Labs, Ikea’nın da kendi platformuyla entegre olmasını planladığı ve müşterilerin kendi evlerini etkileşimli olarak tasarlayabildikleri gelişmiş 3 boyut ve görsel yapay zeka teknolojisi ile biliniyor. Kullanıcıların yapması gereken tek şey telefonlarıyla bir fotoğraf çekmek ve platforma yüklemek. Platform bu fotoğrafı 3 boyutlu hale getiriyor, böylece insanlar eski öğeleri yenileriyle değiştirebiliyor. İşte bu özellik insanların Ikea ürünlerini yaşam alanlarında görselleştirmelerini sağlayacak. Ve eğer beğenilirse, istenen tüm ürünler uygulama üzerinden anında satın alınabilecek.

Coppola, bu özelliklerden herhangi birini en az altı ay sonra piyasaya sürebileceklerini söylese de, Ikea 3 boyutlu görüntüleme alanında bazı uygulamalar gerçekleştirdi bile: Bu yılın başlarında Rus müşterilere evlerini özelleştirme ve tasarlama fırsatı sundu.

Coppola, “Bir sürü yeni şey tasarlarken, Ikea’nın fiziksel dünyada getirdiği değerleri ve insancıl yaklaşımı uygulamaya, bunları dijital dünyaya da getirmeye çalışıyoruz.” dedi.

Sonuç olarak; müşteriler Ikea’nın uygulamasında alışveriş yaparken, yeni eşyaları evlerinin fotogerçekçi 3 boyutlu tasarımına dijital olarak yerleştirebilecekler. Bir ürünün mevcut mobilyalarının feng shui’sini nasıl etkilediğini görebilecek, yeni stillerle denemeler yapabilecek ve satın almadan önce tüm yeni ürünlerin bütçeye uygunluğundan emin olabilecekler. Hatta muhtemelen Ikea’nın yapay zeka çalışmaları müşterilere tercihleri ​​doğrultusunda ürün önermek için kullanılabilecek. Coppola “Ikea’nın 75 yıllık ev tasarımı bilgisi var… Şimdi bu bilgiyi insanlara ücretsiz olarak sunabiliriz.” dedi.

Etiketler