Asya’daki Cihaz Çöplüğü Giderek Artıyor

Asya’daki elektronik çöplüğü yeni bir boyuta ulaştı.

Cihazların ve bu cihazları satın almaya maddi gücü yeten insanların sayısı artıkça Asya’daki elektronik atıklarda son 5 yıl içerisinde yüzde 63’lük bir artış gerçekleşti.

Telefonlar, bilgisayarlar ve benzeri diğer aletler 2010 ila 2015 yılları arasında kıta üzerinde toplam 12.3 milyon tonluk e-atık oluşturdu. Tek başına Çin bu zaman dilimi içinde elektronik çöp miktarını ikiye katladı.

Teknolojinin kısa ömürlü olması ve bundan ötürü yeni teknolojilere talebin doğması da Asya’daki büyümekte olan elektronik çöp miktarının bir diğer nedeni.

Konu ile ilgili yapılan araştırmaya göre e-atık çoğu zaman yasadışı olarak atılıyor ve dolaylı yoldan çevresel sorunlara yol açıyor. Mesela teknoloji ürünlerinin çoğunda insanlık ve üzerinde yaşadığımız gezegen için çok zararlı olan civa ve kurşun bulunuyor. Öte yandan elektronik aletlerin yakılması da kronik sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Araştırma üzerinde çalışan bilim adamlarından Ruediger Kuehr, “Bu kesinlikle bardağı taşıran son nokta.” diyor. “Araştırmada incelenen ülkeler bu sorunun bilincinde olmalı; sadece çevresel bir bakış açısıyla değil, aynı zamanda iş ve ekonomi açısından da.”

 

Elektronik ekipmanları geri dönüşüme yollamayarak ülkeler gelecekte ürün zincirlerini korumaya yarayacak önemli kaynakları kaybediyor.

Her ne kadar Asya’daki e-atığın çoğu kendi bölgesinden gelse de, bir kısmı da bu atıktan kurtulmak ya da onu geri dönüştürmek isteyen batılı ülkelerden geliyor. Öte yandan çevreci grup Basel Action Network tarafından 2 senedir yürütülen araştırmalara göre ise ABD’de geri dönüşüm merkezine götürülen elektronik atıklar çoğu zaman Tayvan, Çin ve Tayland gibi ülkelerin çöp arazilerinde ortaya çıkıyor.

Kuehr, Asya’nın e-atık sorununun çözülmesi oldukça güç bir sorun olacağını vurguluyor. “Politikacıların bu soruna yönelik politikalar getirmeleri getrmeleri gerekmekte. Her şeyden önce iyi bir atık toplama sistemi, uluslararası işbirliği ve sağlam bir yatırım gerekli.”

Etiketler