Fotoğrafçı, Rastgele Fotoğrafladığı İnsanların İnternet Profillerini Bulmak İçin Yüz Tanımayı Kullanıyor

Nöral ağları kullanan St. Petersburg’lu bir fotoğrafçı, metroda karşılaştığı insanları sosyal ağ fotoğrafları ile eşleştirerek gerçek görüntüleri ile kendilerini internette temsil ettikleri görüntüleri karşılaştırmak istedi.

St. Petersburglu genç fotoğrafçı Yegor Tsvetkov, 6 hafta boyunca rastgele insanları fotoğrafladı.

Projesine “Yüzün Big Data Oldu” ismini veren Tsvetkov, böylelikle bir birey hakkında onunla yüz yüze gelmeden bile pek çok şey öğrenebildiğini ifade etti.

Yüzün Big Data Oldu projesinin amacı, dijital teknolojilerin gelişiminin gizlilik hakkımıza ne kadar zarar verdiğini göstermek.

Tsvetkov fotoğrafını çektiği insanları metroda bulduğunu söylüyor. “Her ne kadar onların fotoğrafını çektiğimi açık açık belli etsem de insanlar hiç tepki vermiyordu.”

Psikoloji uzmanlarına göre ise iki görsel arasında oluşan farklar hiç şaşırtıcı değil. Bir sosyal medya ağında insanlar kendilerini başkalarının gözünde görünmek istedikleri gibi temsil eden fotoğraflar koymayı tercih ediyorlar. Bu da çoğu zaman günlük hayatta göründüklerinin – mesela metroda işe giderken – farklı bir versiyonu oluyor. Psikolojik olarak bu açıdan baktığınız zaman bu farklar oldukça normal.

Fotoğrafçı Rusya’nın en büyük sosyal ağı olan Vkontakte üzerinden 55 milyon kişiyi taramak için açık kaynaklı bir yazılım kullandı. Tsvetkov, fotoğrafladığı kişilerden yüzde 70’ini bulabildi. Tsvetkov, “Projem aslında şimdiki gibi kendimizle ilgili internette bilgi vermeye devam edersek bizi bekleyen geleceğin apaçık bir görüntüsünü temsil ediyor.” açıklamasında bulundu.

Etiketler