Lüksemburg, İddialı Bir Biçimde Uzay Madenciliğine Yatırım Yapıyor

Asteroidlerden kaynak elde etmek için tasarlanan ilk ticari görev önümüzdeki beş yıl içerisinde gerçekleşebilir. Lüksemburg hükümeti, ABD’li iki uzay araştırma firması ile ortak bir çalışma yürüterek robotlardan faydalanarak uzayda su ve mineral bulma yoluna gidiyor.

Küçük ama sanatsal ülke Lüksemburg, şimdilerde uzay madenciliği konusunda global lider olmayı hedefliyor. Hükümet, sadece bu çalışma için 200 milyon dolardan fazla yatırım yapmış bulunmakta. Lüksemburg başbakan yardımcısı ve ekonomi bakanı Etienne Schneider, bu yatırımı yapmaktaki en büyük etmenin yeni fikirler bulmak ve Lüksemburg ekonomisini yeniden tasarlamak olduğunu belirtti.

Bu, Lüksemburg’un riskli ve yeni bölgeleri keşfetme konusundaki ilk denemesi olmayacak. Lüksemburg, bundan önce yurtiçinde üretilen uydu sağlayıcı sistemi olan SES’i geliştirmiş ve tüm şüphe ve eleştirilere rağmen bu alanda dünyanın pazar lideri haline gelmişti. Tam olarak da bu, Schneider’in uzay madenciliği konusundaki iddiasını ve özgüvenini kanıtlayan nokta.

Etiketler