Gelir Artışı Giderek Düşen Twitter İşgücünü Yüzde 9 Azaltacak

Twitter’ın çeyrek gelir büyümesi üçüncü çeyrekte sert bir düşüş yaşadıktan sonra şirket, global işgücünün yüzde 9’unu azaltacağını açıkladı.

Sosyal ağ son zamanlarda Instagram ve Snapchat gibi çetin ceviz rakipler ile savaşmak zorunda kalıyor ve yeni kullanıcı edinmekte fazlasıyla zorlanıyordu. Twitter’ın hisseleri, Perşembe günü borsa öncesi alımlarda neredeyse yüzde 4 kadar artarak 17,97 dolara çıktı.

Gelir seviyesi ise analistlerin beklentisi olan 605.8 milyon dolardan daha fazla olup, 616 milyon dolara yükselerek yüzde 8’lik bir artış gösterdi. Şirket, geçtiğimiz çeyrekte yüzde 20’lik bir gelir artışı gösterirken geçen yıl bu artış yüzde 58 olmuştu.

Popüler mikroblog sitesi, ikinci çeyrekte 313 milyon olan ortalama aylık aktif kullanıcı saysının üçüncü çeyrekte yüzde 3 artarak 317 milyona ulaştığını belirtti. FactSet StreetAccount pazar araştırma firması analistleri ise ortalama olarak aylık aktif kullanıcı sayısının 316.4 milyon olacağını tahmin ediyordu.

Twitter’ın Haziran ayı itibariyle bünyesinde barındırdığı çalışan sayısı 3,860 idi. Bahsi geçen bu işten çıkarmalar şirketin  mühendislik yetenekleri konusunda rekabetin güçlü olduğu San Francisco’daki imajına zarar verebilir.

Kurucu ortak Jack Dorsey tarafından yönetilen şirket, dördüncü çeyrekte 10 milyon ila 20 milyon dolar arasında nakit harcama yapma beklentisi olduğunu belirtti. Bu harcamaların çoğu işten çıkarılacak personelin tazminatları için yapılacak. CFO Anthony Noto, “İşletmemize nasıl yatırım yapacağımız ile ilgili artık daha disiplinli çalışıyoruz.” diyor.

Şirketin üçüncü çeyrekteki net kaybı 102.9 milyon dolara geriledi. Bu tutar bir yıl önce 131,7 milyon dolardı.

Etiketler