Şehrin Sağlığını Ölçen Özel Sensörler

Hacim bazında atık toplama ücreti ödeyen Chicago sakinlerinin faturaları, artık otomatik olarak oluşturuluyor. Radyo frekanslı tanıma (RFID) çipi içeren yeni çöp konteynerları, Lakeshore Geri Dönüşüm Sistemi‘nin doğru ev hanesine hızlıca bağlanabilmesini sağlıyor. Sistem an itibariyle Highland Park bölgesinde kullanılmakta.

Şehrin daha geniş alanlarında ise “Array of Things” sensörleri kullanılmakta. Bu sensörler, Chicago Üniversitesi’nden bir grup bilim adamı tarafından geliştirildi. Lamba direklerine ve binaların kenarlarına yerleştirilen sensörler, şehrin genel durumunu ölçüyor. Ölçülen faktörler arasında hava sıcaklığı, trafik düzeni, hava kalitesi ve buna benzer şehirsel faktörler var. Her sensörün bir kamerası var, böylece toplanan data açık kaynak olarak halka sunuluyor. Her iki sistem, kullanım kapsamının genişletilmesi ve var olan bilgilerin etkili kullanımı sayesinde uygulama geliştirilmesi üzerine odaklanacak ve geliştirilecek.

Açık kaynaklı veriler giderek artan değer kazanmakta, şirketler ise bu verilerin kullanımını halk için kolaylaştırmaya çalışıyor.

Etiketler