Fazla, Küreselleşmenin İlk Adımını İspanya’da Attı

Teknoloji odaklı bütünsel atık yönetimi şirketi Fazla, uzmanlığını İspanya’ya taşıyarak küreselleşme yolundaki ilk adımını attı. Mart 2023 itibariyle İspanya’da faaliyete geçen Fazla, küreselleşme hedefinin ilk adımı olarak İspanya’da israfa “Dur!” diyecek. 

Atık yönetimi iklim krizi ile mücadelede önemli bir konu haline geldi

7 yılı aşkın süredir kazandıkları uzmanlıkla İspanya’ya açıldıklarını belirten Fazla Kurucu Ortağı ve CEO’su Olcay Silahlı, “Fazla olarak sürdürülebilir bir iş modeli geliştirmek, atık oluşumunu ve atık kaynaklı karbon emisyonlarını %50 oranında azaltmak ve gelecek nesillere örnek olmak misyonuyla yola çıktık. Tüm ekosistemleri etkileyen küresel bir sorun olan iklim krizi ile birlikte sürdürülebilirlik perspektifinin benimsenmesi son yıllarda çok önemli bir konu haline geldi. Kaynak kullanımına bağlı karbon salımı eşi benzeri görülmemiş bir yükseliş gösterirken ortalama küresel yüzey sıcaklığı da kaydedilen en yüksek seviyede ilerliyor. Bu bağlamda, atık yönetimi, bu sorunla mücadelede ele alınması gereken önemli konulardan biri haline geldi.” şeklinde konuştu. 

Silahlı, İspanya açılımı ile ilgili “Heyecanlıyız ve çok yüksek motivasyon içerisindeyiz. Amacımız; tedarik zincirinin paydaşları arasında güçlü bağlantılar geliştirmek, sürdürülebilir sistemler oluşturup İspanya’da halihazırda atılmış olan adımları güçlendirip ivmelenen bir etki yaratmak.” dedi.

Sürdürülebilir eylemler şart

Hedeflerinin, teknoloji ve inovasyonun yönlendirdiği operasyonel mükemmelliğe ulaşmak olduğunu vurgulayan Silahlı; “Dünya’mızı kurtarmak için güçlü bir ekosistem yönetirken gıda, tekstil, ambalaj ve kimyasal da dahil olmak üzere çok çeşitli endüstriler ve atık kolları için uçtan uca, izlenebilir ve ölçeklenebilir çözümler geliştiriyoruz. Bu doğrultuda sürdürülebilir sistemler kurmak için dikkate alınması gereken üç temel faktör var: teknoloji tabanlı, bütünsel bir atık yönetim sistemi uygulamak, sosyal etki odağı taşımak ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı temelden benimsemek. İnsanlığın Dünya üzerinde bıraktığı etkinin geri dönüşü olmadığı günlerdeyiz fakat bu etkiyi sınırlandırmak için hala vaktimiz var. Bu anlamda üretim ve tüketim döngülerindeki mevcut yaklaşımları terk edip köklü bir dönüşüm sürecine adım atarak daha bütünsel ve aşamalı şekilde sürdürülebilirlik perspektifini işleyişimize adapte etmeli ve bunu tedarik zincirinin tüm paydaşları ile birlikte yapmalıyız.” şeklinde konuştu.

Adil bir dünya yaratma hedefine ulaşmak için hepimiz bir araya gelmeliyiz

Silahlı, Fazla olarak hazırladıkları “Bütünsel Atık Yönetiminin Bugünü Ve Geleceği Raporu” hakkında da bilgiler vererek “Hazırladığımız Bütünsel Atık Yönetiminin Bugünü ve Geleceği Raporu ile küresel atık probleminin bir resmini çizerken gıda başta olmak üzere plastik, tekstil ve kimya gibi gıda dışı sektörlerdeki atık durumunu da ele aldık. Bu rapor ile küresel atık problemine ve iklim krizi ile arasındaki ilişkiye dikkat çekmeyi, sürdürülebilir sistemlerin gerekliliğini vurgulamayı ve bu anlamda sahiplenilmesi gereken yaklaşımların önemini vurgulamayı amaçladık.” dedi.

B-Corp sertifikası sahibi olan sosyal girişim, haziran ayında 43 milyon dolar değerleme üzerinden 6 milyon dolar yatırım aldığını ve bu yatırımı küreselleşme ve ekip büyümesi için kullanacaklarını paylaşmıştı.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

DigitalTalks Sürdürülebilirlik Sohbetleri22’de Fazla’nın Kurucu Ortağı ve CEO’su Olcay Silahlı ile gerçekleştirdiğimiz sohbete aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz:

Etiketler