Richard Branson, Eski Bir Suçluyu İşe Almanızı İstiyor

Virgin Grubu’nun arkasındaki milyarder Sir Richard Branson, global şirketleri, mahkumlara iş vermeye teşvik ediyor. Eski hükümlülere iş vermenin, “yetenek havuzunu genişlettiğini, tekrar suç işleme oranlarını azalttığını, girişimcilik ruhunu yaygınlaştırdığını ve daha güvenli bir topluma katkı sağladığını” söylüyor.

Bu anlayışı yıllardır savunan Branson, insanları hapishanelerden ve rehabilitasyon programlarından alıp, kendi şirket grubu Virgin Trains’te çalıştırmak üzere işe alıyor.

Geçtiğimiz yıl içerisinde şirketin yeni alımlarının yüzde 3’ü bu şekilde yapıldı. Şu anda Virgin Trains’te bu şekilde alınan toplamda 25 kişi çalışıyor.

Şirket, diğer işverenlere de bu anlayışı benimseyebilmeleri için bir rehber hazırladı. Rehberde şöyle diyor: “Eski mahkum olan insanları işe almak, normal işe alım süreçlerinden daha fazlaya mal olmuyor. Aksine, her yıl daha yüksek motivasyona sahip insanları bünyemize dahil etmiş oluyoruz.”

Kitapçıkta aynı zamanda bu program aracılığıyla işe alınan bir çalışan olan Tammy Moreton’un hikayesine de yer verilmiş. Tammy, durumu şu sözleriyle özetliyor: “Eski mahkumların iş bulması, işveren sabıka kaydınızı gördüğü anda çok zorlaşıyor.”

İngiltere’de yeniden suç işleyen kesim, vergi ödeyenlere yılda 17.1 milyar dolara mal oluyor. İş bulan eski mahkumların ise yeniden suç işleme riski büyük ölçüde düşüyor.

Branson, bu konuya odaklanan tek kişi değil. New York belediye konseyi, geçtiğimiz yıl Fair Chance Art isimli bir proje kapsamında, işverenlere, iş için başvuran adayların sabıka kaydını sormayı yasaklamıştı. Bu hareket, “iş ayrımcılığını önlemek” amacı ile yürütülüyordu.

ABD’de ise istatistikler çok daha çarpıcı. Her yıl 600.000’den fazla mahkum serbest bırakılıyor, üçte ikisinden fazlası ile 3 yıl içerisinde yeniden hapse giriyor.

Etiketler