Google Earth ve Haritalar’ın Yeni Güncellemesiyle Görüntüler Artık Daha Kaliteli

goruntu-kalitesi-uydu-google-earth-haritalar-digitaltalks

Birkaç yıl önce Google mühendisleri, Earth ve Haritalar kullanıcılarının aşağıdaki alanı daha iyi görmeleri için bulutları kaldırıp uydu görüntülerini bir araya getirecek bir yol buldu. Geçtiğimiz günlerde şirket işlemi tekrarladı; ama bu kez NASA ve Amerika Birleşik Devletleri Jeolojik Araştırma (USGS)’nın Landsat 8 uydusu aracılığıyla daha yeni ve daha canlı görüntülerle.

Google Google Earth görüntülerindeki yapay çizgileri, bulutları ve diğer atmosferik efektleri arındırmak amacıyla tekniklerini ilk açığa vurduğunda Landsat 7’nin görüntüleri kullanılıyordu.

Ancak 2003’ten sonra alınan Landsat 7 görüntüleri, eksik verilerin diyagonal boşluklarıyla sonuçlanan bir donanım hatasından etkilendi. Google Earth’teki boşlukları kaldırmak için Google’ı zorlasa da o zamanlarda bu, görüntü almak için hala en iyi yöntemdi. Dünyanın hızlandırılmış görüntülerini üretmesine benzer bir biçimde çok fazla sayıda görseli analiz ederek bunu yaptılar.

Şimdilerde Google, 2013’te fırlatılan Landsat 8’in görüntüleriyle Google Earth’ü güncelledi. Bu yeni uydu görüntüleri Google tarafından Google Haritalar’ın blogunda “daha büyük detaylar, doğru renkler ve benzeri görülmemiş bir frekansta – Landsat 7’nin yaptığı gibi iki kat daha fazla görüntü yakalıyor,” şeklinde ilan edildi.

Daha önce de olduğu gibi Google Earth imajları bulutsuzdu. Bu da 700 trilyon pikselden fazla, şirketin belirttiğine göre veya samanyolunun bilinen yıldızlarının sayısından 7 bin kez daha fazla piksele sahip demek.

Sonuç; Google Earth’te görüntüler eskiye göre daha keskin ve daha güncel. Bulanık olan görüntüler artık daha net – örneğin New York City’de aşağı doğru indiğinizde şimdi gökdelen, bina gölgelerini ve Central Park’taki beyzbol alanlarını Landsat 8 sayesinde görebiliyorsunuz. 1972’den beri toprak değişikliklerini izlemek için operasyonda olan Landsat’in verileri açık ve ulaşılabilir olduğundan yeni bir görüntüler olduğunda Google, Haritalar ve diğer servislerini buna göre güncelleyebilecek.

Yeni güncellenen haritalar Google Earth‘te ve uydu görüntüleri kısmıyla Google Haritalar‘da mevcut.

Etiketler